Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Lidé si mohou vyzkoušet vlastní schopnosti v projektu Stáže ve firmách (5plus2.cz)

Nový projekt Fondu dalšího vzdělávání, který je příspěvkovou organizací ministerstva práce a sociálních věcí, je nazvaný Stáže ve firmách.

Tři muže přijala na dva měsíce firma Střechy Měchura během účasti projektu Fondu dalšího vzdělávání Stáže ve firmách. Trojice z Berounska se tak zařadila mezi více než 4 000 účastníků po celé republice.

"Naše řemeslo bychom rádi předávali dál. Zvláště když vidíme, co předvádějí lidé, po kterých jezdíme opravovat střechy. Chtěli jsme vychovat někoho, kdo to bude dělat zodpovědně a pořádně jako my," říká tesař Jan Měchura, syn majitele firmy z Králova Dvora, která během dvou měsíců pracovala se třemi stážisty. Jeden známý říkal...

S nezaměstnaností se v současnosti v berounském regionu potýká zhruba 3 800 lidí.

"O projektu nám řekl známý, který se do něj zapojil již dříve. My jsme se s projektem seznámili na internetu a řekli jsme si, že by pro nás mohl být přínosný. Zaregistrovali jsme se do systému s nabídkou, že poskytneme stáž v našem oboru. Pak se nám do karty začali hlásit zájemci, s kterými jsme udělali pohovory, a potom jsme připravili docházkový plán," líčí Měchura.

Podle něj lidé v projektu nemusí být nezaměstnaní, ale stáže se jim nesmí krýt s jejich prací. Většina jejich stážistů proto docházela o víkendech.

Ověření znalostí a dovedností

Fond dalšího vzdělávání je příspěvková organizace ministerstva práce a sociálních věcí a projektem poskytuje zájemcům možnost ověřit si své znalosti a dovednosti v praxi.

Stáže trvají jeden až šest měsíců, přičemž aktérům je hrazeno stravné, někdy cestovné a ubytování. Na mzdu nárok nemají, případné sociální dávky jim však stále přísluší. Po úspěšném absolvování získají certifikát sloužící jako doklad o získaných odborných dovednostech. Lidé se mohou hlásit jen na pozice, na které mají patřičné vzdělání.

K 31. říjnu 2013 se do projektu registrovalo celkem 26 936 uchazečů, z toho se jich zaregistrovalo 1 913 v průběhu října.

Řemeslo je nesmrtelné

Dva lidé do Měchurovy firmy přišli s tím, že se bojí o svou práci. Jeden stážista v současnosti pracuje v oblasti IT a pociťoval velké psychické vyčerpání.

"Cítil, že už toho na něj je po psychické stránce moc. Lidé se k nám hlásili, protože mají o tohle řemeslo zájem. Vždyť v dnešní době přijdete do práce v pondělí a v pátek můžete mít výpověď. Zkrátka řídili se pořekadlem, že řemeslo bude vždycky. Když stáž dokončili, hned jsme jim v naší firmě nabídli pracovní pozici. Zatím odmítli, ale mají šanci i v budoucnosti. Pro ně to je pojistka pro případ nouze," dodal Jan Měchura.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:40.