Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Lidé na dietě si nyní mohou polepšit (Žďárský deník)

Zvýšení částky na živobytí z důvodu dietního stravování upravuje zákon o pomoci v hmotné nouzi. V případě diety v těhotenství a během kojení dítěte do 1 roku věku může žadatelka dostat měsíční příspěvek od Úřadu práce ČR(ÚP ČR) ve výši 1 100 Kč.

Už při podání žádosti o přiznání příspěvku na živobytí může klientka vepsat na příslušném formuláři do políčka s názvem „Dieta“ slůvko „Ano“. Následně obdrží tiskopis s názvem „Potvrzení o nutnosti dietního stravování“ a ten si musí nechat potvrdit od svého odborného lékaře (gynekologa nebo pediatra), který vyznačí také dobu, po kterou by se měla žadatelka dietně stravovat.

Jakmile žena podá žádost o příspěvek na živobytí na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR, poučí ji jeho pracovníci také o tom, že musí písemně oznámit změny, které přímo ovlivňují přiznání dávky, její výši a výplatu. Ato nejpozději do osmi dnů. Pokud nestihne úřad informovat, o příspěvek nepřijde. Může peníze dostat zpětně, maximálně však za tři měsíce (dle§ 44 odst. 7 písm. a) zákona o pomoci v hmotné nouzi), které uplynuly od doby, kdy změnu Úřadu práce ČR nahlásila.

Stejný postup platí i v případě dalších dietních stravovacích režimů. Jen částky se liší. Pokud klient musí dodržovat několik typů diet, bere Úřad práce ČR v potaz tu, která je finančně nejnáročnější a o tuto částku pak žadateli navýší příspěvek na živobytí.

Přehled

Příspěvek na živobytí v době těhotenství a kojení může ÚP ČR vyplatit maximálně tři měsíce zpětně. Přinášíme přehled dietního stravování a příspěvků za měsíc dle vyhlášky 389/2011 Sb.

Nízkobílkovinná dieta1 380 Kč
Dieta při dialýze1 000 Kč
Pankreatická dieta1 050 Kč
Nízkocholesterolová dieta1 050 Kč
Diabetická dieta1 130 Kč
Dieta při fenylketonurii2 220 Kč
Dieta při celiakii2 800 Kč
Dieta při osteoporóze1 090 Kč
Dieta při laktózové intoleranci1 070 Kč
Dieta v těhotenství a při kojení1 100 Kč

zdroj: Úřad práce ČR

O autorovi: Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR
Zdroj: Žďárský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 12:53.