Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Lidé po padesátce mají zkušenosti (Právo)

„Loňská studie brněnské Masarykovy univerzity hrozí, že pokud nedokážeme efektivně zaměstnávat populaci starší padesáti let, vzroste do roku 2050 počet lidí závislých na sociálních dávkách na dvojnásobek,“ varuje ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Z tohoto důvodu jsou vítány projekty zaměřené na řešení tohoto problému. V Pardubickém kraji například už druhým rokem běží projekt Zkušenosti jsou výhodou, v němž regionální úřady práce nabízejí účast uchazečům o zaměstnání nad padesát let, kteří novou práci zatím marně hledali pět nebo i dvanáct měsíců.

„Lidé přicházeli mnohdy apatičtí, někteří trpěli i depresemi. Marně se pokoušeli získat práci a také se cítili se svým problémem sami,“ přibližuje situaci účastníků projektu jedna z jeho manažerek Milena Kousalová.

Účastníci nejprve absolvují základní poradenský program, ve kterém získají podporu v sociální a pracovněprávní oblasti, ale třeba také v oblasti finanční gramotnosti. Poté následuje program zaměřený na individuální konzultace odborného poradce s každým účastníkem projektu. Řeší se témata jako vhodné pracovní uplatnění, zvýšení motivace a sebevědomí při vyhledávání pracovních nabídek či doporučení dalšího vzdělávání v podobě rekvalifikace. Dalším nástrojem pro zvýšení uplatnění padesátníků na trhu práce je příspěvek na zapracování poskytovaný zaměstnavatelům a dotování pracovních míst. Podle Kousalové projekt počítá s tím, že práci se podaří zajistit většině z více než 190 jeho účastníků.

Zdroj: právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:26.