Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

O stáže pro nezaměstnané je zájem, chodí jich stovky (Mladá fronta DNES)

Čerství absolventi bez praxe, ale také ženy po mateřské dovolené nebo lidé, kteří se na trh práce vracejí po delší pauze. Ti všichni se v Olomouckém kraji ve velkém zapojují do projektu Stáže ve firmách, který zaštiťuje Fond dalšího vzdělávání ministerstva práce a sociálních věcí. Stáž pomáhá například absolventům, kteří ještě nestihli nasbírat zkušenosti pro své další zaměstnání, tento problém efektivně řešit. A spokojené jsou i firmy, které si takto mohou vychovat a získat nové odborníky.

„Co se týká Olomouckého kraje, je o stáže opravdu velký zájem. A to jak ze strany nezaměstnaných, tak firem. V současnosti je zaregistrováno 3 872 uchazečů a 793 potenciálních poskytovatelů stáží. Za rok fungování projektu bylo zahájeno 466 stáží, z toho jich 370 bylo úspěšně ukončeno,“ uvedla manažerka projektu Sylva Sulaimanová.

Cílem projektu je podle ní pomoci lidem, kteří jsou znevýhodněni na trhu práce, získat praxi, a tím zvýšit jejich šance na uplatnění. Stáž tak pomůže kromě absolventů třeba i ženám po mateřské dovolené a lidem, kteří už vypadli z pracovního procesu.

„Bez praxe je velmi složité najít dnes jakékoli kvalifikované místo. Ukazuje se, že stáž je velmi dobrým nástrojem, protože díky ní už řada lidí našla práci,“ řekla Sulaimanová.

Délka jednotlivých stáží se pohybuje od jednoho do šesti měsíců. Po úspěšném absolvování stáže získá účastník certifikát „Europass – doklad o stáži“ sloužící jako potvrzení o získaných odborných dovednostech. „Je to investice do své vlastní budoucnosti,“ vysvětlila Sulaimanová. A jak celý systém funguje? Firmy mohou, ale nemusejí stážistu zaměstnat. Náklady hradí fondy Evropské unie. Stáže dnes nabízí řada firem z různých oblastí. Šance je tak nyní například pro obkladače, soustružníky, obchodní referenty, strojního technika nebo dispečera výroby či kadeřníka. Několik možností je ale také pro začínající architekty. Dagmar Čiscoňové, která si našla práci jako účetní, pomáhá stáž vyřešit problém chybějící praxe. Tu teď získává v šumperské firmě Hessy.

„Pro mě je stáž ohromná pomoc. Jinak bych musela někoho platit, abych tu praxi získala. Tady se naučím vše, co uplatním u svého nového zaměstnavatele,“ pochvaluje si. A pozitivní reakce přicházejí i ze strany firem, které stáže zájemcům nabízejí. „My jsme už vzali jednoho člověka a při stáži se ukázalo, že je velmi schopný,“ řekl Pavel Mika z firmy Hessy.

Podobnou zkušenost má se stážisty také jesenická firma Unistav.

„Je to smysluplný projekt. Na stáži jsme měli dva mladé lidi. Jeden u nás už zůstal, pracuje jako zámečník, což je profese, která se jinak velmi těžko obsazuje,“ řekl majitel firmy Pavel Perutka.

Z podobného důvodu se do stáží zapojuje postřelmovská firma JPMB Technology zabývající se strojírenskou výrobou. Podle šéfa firmy Josefa Přibyla je obtížné najít hotové absolventy strojírenských profesí.

„Lidé v oboru nejsou, takže nezbývá, než si je vychovat, nebo je přetáhnout z jiné firmy. To je realita,“ dodal Přibyl.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 20.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 23:37.