Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

E­podávání tiskopisů bude povinné (Jindřichohradecký deník)

Jak vysvětluje ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení Jindřichův Hradec Josef Čech, elektronické podání by nemělo zaměstnavatelům nijak výrazně komplikovat život. „Změna se netýká osob samostatně výdělečně činných, které nemají žádného zaměstnance a podnikají jen samy. Zde je roční odklad, stejně jako u elektronického zasílání neschopenek lékaři,“ vysvětluje Josef Čech.

Doplňuje, že dnes odhadem 99 procent zaměstnavatelů již má běžně k dispozici internet a stejně většinou se o takové záležitosti starají účetní.

Jeho slova potvrdil například i soukromý zemědělec Bedřich Louša z Kačleh, který zaměstnává pět lidí. „Nám se o takové záležitosti stará najatá účetní firma, všechny změny a novinky hlídá, má i podepsanou plnou moc, takže vše zajišťuje a zatím jsme nezaznamenali problémy,“ míní Bedřich Louša.

I když ředitel jindřichohradecké Okresní správy sociálního zabezpečení Josef Čech připouští, že v počátcích nepůjde vše hladce, dodává, že na rozdíl třeba od rozjíždění systému registrů aut tady takové problémy nevzniknou. „Už je to odzkoušené. Přínosem bude to, že nám ubude papírových tiskopisů, které musíme nákladně archivovat a výhodné to bude i pro zaměstnavatele,“ říká Josef Čech.

Okresní správa sociálního zabezpečení se snaží prostřednictvím obecních úřadů dávat novinky co nejvíce na vědomí podnikatelské veřejnosti. A podle ředitele Josefa Čecha je vždy nejlepší, aby se zaměstnavatelé obrátili na pracovníky správy a poradili se o vhodnosti variant.

„Pro elektronické podání jsou dvě možnosti, buď prostřednictvím datové schránky, která je stále bezplatná a nebo přes veřejné rozhraní elektronického podání, takzvanou službu VREP, na kterou se u nás zaregistruje. Na webových stránkách správy je možné si stáhnout program, k dispozici jsou i tiskopisy a nebo se informovat přímo u nás,“ doporučuje Josef Čech.

Zdroj: Jindřichohradecký deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:35.