Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Zaměstnavatel bude od ledna 2014 vyplácet náhradu mzdy opět jen 14 dnů (probyznysinfo.ihned.cz)

V případě, že váš zaměstnanec onemocněl a byl uznán dočasně práce neschopným, bylo dosud povinností zaměstnavatele vyplácet mzdy za prvních 21 kalendářních dnů. Od ledna příštího roku ale dojde ke zkrácení této lhůty na 14 dnů.

“Na začátku roku 2011 se v souvislosti s úspornými opatřeními ve státním rozpočtu dočasně prodloužilo období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů, to platí do konce letošního prosince,“ vysvětluje ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Jedná o návrat ke stavu, který platil v roce 2010, tj. před přijetím úsporných opatření, která dočasně prodloužila poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů.

“Nadále ale platí, že za první tři dny nemoci se náhrada mzdy neposkytuje. Od 15. kalendářního dne nemoci bude zaměstnancům poskytováno plnění již z nemocenského pojištění. Tato změna může ušetřit prostředky zaměstnavatelům s vysokým podílem pracovníků, kteří marodí déle než 2 týdny,“ říká Tomáš Hunal, odborník na přímé daně ze společnosti PwC ČR.

Při karanténě náleží náhrada mzdy od prvního pracovního dne

“Pokud bude zaměstnanec uznán práce neschopným nebo mu bude nařízena karanténa ještě v roce 2013 a pracovní neschopnost či karanténa bude přecházet do roku 2014, musí zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy postaru, tedy v prvních 21 dnech jejího trvání,“ připomíná Koníček.

I když zaměstnanec bude uznán práce neschopným ode dne 31. prosince 2013, bude zaměstnavatel poskytovat náhradu mzdy až do 20. ledna 2014, pokud pracovní neschopnost zaměstnance bude tak dlouho trvat.

Nárok na polovinu vyplacené náhrady mzdy

Nemocenské pojištění dostalo první velkou novou podobu v roce 2009, od kdy jsou zaměstnavatelé povinni podle zákoníku práce poskytovat zaměstnanci, který byl uznán práce neschopným, náhradu mzdy, a to za období prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti.

Zaměstnavatelům byla proto snížena sazba pojistného na nemocenské pojištění z 3,3 procenta na 2,3 procenta. Od 1. ledna 2011 pak bylo dočasně prodlouženo období poskytování náhrady mzdy zaměstnavatelem ze 14 na 21 dnů, a to až do 31. prosince 2013. Od ledna 2014 ale začne platit původní právní úprava.

Tato změna se týká všech zaměstnavatelů včetně malých a středních podniků. “Ve výši sazeb pojistného na sociální pojištění k žádným změnám pro žádné zaměstnavatele nedochází. To znamená, že zaměstnavatelé, kteří mají méně než 26 zaměstnanců, a kteří se do 20. ledna 2014 rozhodnou platit pro rok 2014 zvýšenou sazbu pojistného na nemocenské pojištění, si budou moci nadále nárokovat polovinu vyplacené náhrady mzdy (nově již vyplácené pouze za prvních 14 dnů) zpět," uzavírá Iva Krákorová, Manager, Daňové poradenství, KPMG Česká republika.

Zdroj: probyznysinfo.ihned.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 05:11.