Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Stáž. To je šance, jak získat zkušenosti a najít zaměstnání (Mladá fronta DNES)

Mladí lidé, ženy po mateřské dovolené, ale i nezaměstnaní pokročilejšího věku mají často problém najít uplatnění na trhu práce. Chybí jim totiž praxe. Podmínka, která je u řady firem na prvním místě.

Nezaměstnaní a absolventi středních či vysokých škol to při shánění práce nemají lehké. Většina zaměstnavatelů požaduje kromě vzdělání i praktické zkušenosti. Jednou z možností, jak získat výhodu na pracovním trhu, je obětovat čas a najít si stáž. Sice bez nároku na plat, ale s perspektivou sehnat novou práci.

Stáže nejsou rozhodně jen pro ty nejmladší. Šanci získat nové zkušenosti využila například i dvaapadesátiletá Ludmila Maršíková. Absolvovala stáž a našla zaměstnání.

Řešení nabízí program stáží, který podporuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Zájem o účast na projektu projevilo v Karlovarském kraji téměř 811 uchazečů. Z toho už 340 lidí stáž dokončilo a odneslo si certifikát dokládající jejich praktické dovednosti,“ uvedla Sylva Sulaimanová, která spolupracuje s firmami nabízejícími stáže. „Projekt je určen přednostně pro osoby znevýhodněné na trhu práce, jako například pro absolventy středních škol, nezaměstnané, či osoby vracející se na trh práce po rodičovské dovolené,“ vysvětlila. Stáže ve firmách podporuje Fond dalšího vzdělávání. Stážisté od fondu, který je příspěvkovou organizací Ministerstva práce a sociálních věcí, dostanou dvacetikorunový příspěvek na stravné za každou hodinu a také na dopravu. Přehled o možných praxích mohou lidé najít na internetové adrese www.stazevefirmach.cz.

Do programu se zapojila například stavební firma Degresso. „Se stážisty v oboru střešních izolací a klempířských prací jsme měli velmi dobré zkušenosti. Nikoho z nich jsme zatím trvale nezaměstnali, ale spolupracujeme s nimi,“ reagoval na dotaz MF DNES jednatel společnosti Degresso Jakub Hrnčíř. „Pokud by nám některý ze stálých zaměstnanců vypadl, určitě bychom některého ze stážistů zaměstnali,“ zdůraznil.

Jedním z absolventů stáží je i devětatřicetiletý Jan Mizera z Chebu. „Byl jsem poměrně dlouho nezaměstnaný, na úřadu práce jsem se už před několika lety zajímal o možnosti rekvalifikací. neumožnili mi to,“ sdělil Jan Mizera, který především oceňuje, že díky stáži mohl získat praxi. „Myslím si, že stáže jsou přínosné a pozitivní pro nezaměstnané lidi bez ohledu na věk. Najít práci totiž není vůbec jednoduché,“ podotkl Jan Mizera.

Stáže nabízí i druhý největší zaměstnavatel v kraji, nejdecká firma Witte. „Stáže a praxe jsou podobně jako brigády prvním dlouhodobějším kontaktem studentů středních a vysokých škol s naší firmou,“ sdělila mluvčí firmy Martina Poštová.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.2. 2018 000 09:53.