Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Listopad:

Upravovat si neschopenku? Risk, který se nevyplácí (Dobrý den s kurýrem)

Byt ani zvonek nesmí zůstat bez jmenovky

Okresní správa sociálního zabezpečení v Uherském Hradišti (OSSZ) provádí kontroly podle plánu, který sestavuje v návaznosti na počet případů dočasné pracovní neschopnosti. „I v prvním pololetí letošního roku jsme zjistili porušení léčebného režimu, konkrétní čísla ale máme k dispozici pouze za Zlínský kraj, nikoliv okres Uherské Hradiště,“ informovala Jana Buráňová, tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení. Nejčastěji ale podle ní lidé ignorují léčebný režim v odpoledních hodinách.

Kontroloři vyrážejí za nemocnými na základě vlastního výběru, na popud zaměstnavatelů nebo ošetřujícího lékaře.

„Samozřejmě se přihlíží k délce a četnosti pracovních neschopností i případnému předchozímu prohřešku,“ doplnila Buráňová.

Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, ale běhají po ulicích, mají dvě jistoty. Jsou zdraví a přijdou o nemocenskou.

„Při opakovaném porušování režimu práce neschopného je postih přísnější. Když třeba během marodění vykonává výdělečnou činnost, už neuvidí ani korunu,“ zdůraznila mluvčí ČSSZ.

Ke krácení nebo odebrání nemocenské dochází ode dne zjištění prohřešku. Když už byla dávka vyplacena, „nemocný“ je povinen ji vrátit.

Držitel neschopenky musí ze zákona označit byt a zvonek jmenovkou a dodržovat dobu vycházky. Jedinou omluvou nepřítomnosti na lůžku je návštěva lékaře. I když mnozí si vymýšlejí různé báchorky, proč museli z domu...

„Návody na výmluvy prozrazovat nebudeme. Určitě se ale nevyplácí přepisovat údaje na neschopence, což se snadno odhalí,“ vzkazuje nemocným Buráňová.

Zdroj: Dobrý den s kurýrem

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 4.11.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.6. 2019 000 05:35.