Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Odchovancům dětských domovů nabídne práci nový projekt (Pražský deník)

Podle autorů projektu mají ti, co vyrostli v ústavech, na trhu práce ztíženou pozici. Neznají pořádně reálný život a vedle nízké kvalifikace mívají i malé sebevědomí a problémy s komunikací, kázní, odpovědností či respektováním autorit. Po odchodu z ústavu navíc často nemají kam jít, takže končívají v původní nefunkční rodině.

Nápad pomoci zaměstnávat děti z dětských domovů hodnotili manažeři 119 firem. Většině z nich se líbil. Čtvrtina podniků by do projektu šla kvůli společenské odpovědnosti, pětina by mladým chtěla dát šanci, desetinu by zajímaly i dotace od úřadů práce či z EU, přiblížila výsledky Karolína Sieglová z platformy Byznys pro společnost. Autoři projektu chtějí najít a propojit vhodné uchazeče z domovů s vhodnými firmami, které nabídnou brigádu, stáž či práci. Vyškolí také mentory, kteří by se mladým pracovníkům věnovali a dohlíželi na ně.

Firmy i dětské domovy dostanou návod, jak mají postupovat. Projekt se zkouší ve dvou krajích a od ledna se má rozšířit do celé ČR. Ve velké stavební firmě našlo podle Sieglové zatím brigádu deset mladých, o dalších postech autoři jednají s hotely a obchodními řetězci.

Podle náměstka ministra práce Romana Chlopčíka mohou firmy, které přijmou mladého nezaměstnaného, na jeho mzdu od úřadu práce získat až 24 000 korun měsíčně až na rok. Podporu mohou mít i na mentora.

Chlopčík dřív působil jako šéf úřadu práce v Olomouci. Řekl, že mu vedení tamního domova v předstihu hlásilo odchod některého z mladých i jeho kvalifikaci. Úředníci pak místo našli.

„Tento návod ministerstvo práce ale všem úřadům práce dát nemůže. Dětské domovy spadají totiž pod ministerstvo školství,“ uvedl náměstek.

„Minimum těch, kteří opustili dětské domovy, má středoškolské a vysokoškolské vzdělání. Střední školu má 1,2 procenta a vysokou 0,3 procenta lidí. Poptávka je tedy hlavně po nekvalifikovaných pozicích,“ řekla Terezie Sverdlinová z Nadace Terezy Maxové.

Nejčastěji se děti vyučí v oboru kuchař a číšník, zedník, cukrář, zdravotní asistent či kadeřník. Sverdlinová uvedla, že 78 procent dětí si povolání vybere na doporučení dětského domova. Ten zajistí práci také asi dvěma pětinám svých chovanců. Celkem 85 procent zařízení je dál v kontaktu s mladými, kteří z nich už odešli. O projektu informovala Česká tisková kancelář. Více informací o něm naleznete na internetových stránkách www.NewJobNewLife.cz

Byznys pro společnost

Platforma Byznys pro společnost:

  • Členské firmy jsou při podnikání citlivé ke svému okolí a podporují zdravý rozvoj lidí, jejichž životy ovlivňují. Tyto zásady zahrnují etický přístup v řízení firem, respekt k potřebám společnosti, zaměstnanců, zákazníků, partnerů a šetrnost vůči životnímu prostředí.
  • Členem platformy se může stát každá firma, bez ohledu na velikost a sektor působení, která se aktivně podílí na rozvoji společenské odpovědnosti, firemního dárcovství a má odpovědný přístup ke komunitě a životnímu prostředí.
  • Členové platformy věří, že tento přístup k podnikání dlouhodobě přispívá i k jejich prosperitě a úspěchu.
  • Více informací naleznete na webu www.byznysprospolecnost.cz

Zdroj: Pražský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:47.