Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Ministerstvo chce omezit nemocenské dávky kvůli zneužívání (Právo a finance)

Podle údajů ministerstva dochází nejčastěji k zneužívání nemocenského v severních a východních Čechách, ale také na severu Moravy.

„V současné době, zřejmě i kvůli ekonomické krizi, zaznamenáváme častější snahy o zneužívání nemocenských dávek. V některých případech se do podvodů zapojují i zaměstnavatelé a lékaři,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) často podvod odhalí ještě před jeho dokonáním. Pokud se vyskytnou pochybnosti ohledně vydané neschopenky, posudkový lékař OSSZ posoudí, zda byla vystavena oprávněně a jaký je skutečný zdravotní stav pacienta. Pokud zde není důvod pro pracovní neschopnost, je okamžitě ukončena.

Jiným způsobem, jakým se osoby snaží získat neoprávněně peníze z dávek nemocenského pojištění, je účelové zaměstnávání příbuzných nebo známých ve vlastní firmě.

„Mezi nejzávažnější podvody odhalené pracovníky OSSZ ve Středočeském kraji, v Praze a v Brně patří případ, kdy skupina lidí sjednávala fiktivní pracovní smlouvy buď pouze na základě osobních údajů osob, nebo i za spolupráce s několika obchodními společnostmi, které nevyvíjely žádnou hospodářskou činnost,“ popisuje ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun případ, ve kterém soud odsoudil nakonec 31 lidí.

Při podezření ze zneužití nemocenských dávek pak OSSZ podává trestní oznámení. Pachatelé se mohou dopouštět zejména trestných činů podvodu, padělání a pozměnění veřejné listiny. Při prokázání viny jim pak hrozí i několikaleté vězení.

Zdroj: Právo a finance

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:30.