Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Úřad práce bojuje proti zneužívání dávek (denik.obce.cz)

Během sociálního šetření, které provádí Úřad práce standardně v souvislosti s vyplácením nepojistných sociálních dávek, získaly pracovnice KoP podezření, že provozovatelka tamní ubytovny vystavuje klientům ÚP ČR nepravdivá potvrzení o ubytování na této ubytovně. Tito lidé pak na základě tohoto dokladu žádali a čerpali od ÚP doplatek na bydlení. Ve skutečnosti ale žili u své rodiny nebo známých.

„Toto podezření jsme oznámili Krajskému ředitelství Policie ČR ve Zlíně a případem se začali následně zabývat odborníci z oddělení hospodářské kriminality. V tomto ohledu jsme s nimi velmi úzce spolupracovali,“ říká ředitel Krajské pobočky ÚP ČR ve Zlíně Petr Janíček.

„Jsem velice ráda, že naši zaměstnanci neberou svou práci na lehkou váhu. Naopak, musím vyzdvihnout jejich snahu o minimalizaci takových případů a ukázkovou spolupráci s orgány činnými v trestním řízení,“ zdůrazňuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Kriminalisté inkriminovanou ubytovnu několik týdnů operativně sledovali a monitorovali pohyb jednotlivých osob. Poté, co nashromáždili dostatečné množství důkazů a zjistili, že konkrétní uchazeči o zaměstnání na ubytovně skutečně nebydlí, provedli se souhlasem soudu domovní prohlídku jak u provozovatelky ubytovny, tak i prohlídku nebytových prostor v samotném objektu. Zajistili další důkazy a zahájili trestní stíhání. Za trestný čin podvodu jí v tuto chvíli hrozí až 5 let odnětí svobody.

„V případě, že objevíme v našich spisech další důkazy a další nepravdivá potvrzení o ubytování, která dotyčná vydávala, celková škoda pravděpodobně vzroste,“ upozorňuje Petr Janíček.

A trestnímu stíhání se nevyhnou ani samotní uchazeči o zaměstnání, kteří na základě falešných potvrzení žádali o sociální dávky a v několika případech je neoprávněně čerpali.

Zdroj: denik.obce.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:44.