Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Ministerstvo přesune miliony z kurzarbeitu do zaměstnávání absolventů (denik.cz)

Celkem 250 milionů se tak přesune na příspěvky na mzdu mladým. Novinářům to po jednání tripartity řekl ministr práce v demisi František Koníček. Zaměstnavatelé s opatřením souhlasí. Tripartita se zabývala i situací ve zdravotnictví či čerpáním peněz z EU fondů.

Příspěvek na kurzarbeit od září 2012 čerpalo podle podkladů pro jednání tripartity jen 29 firem. Rozdělily si deset milionů. Do srpna 2015 původně mohly získat 400 milionů korun. Na mzdy a odvody přijatého nezaměstnaného do 30 let může firma od státu dostat až 24.000 korun. Příspěvek může pobírat až rok.

„Pro mladého absolventa je to dobrá šance, pokud do čtyř měsíců po absolvování školy nesežene žádnou práci," míní Koníček. Věří, že zaměstnavatelé budou příspěvky využívat a mladé přijmou. Doufá, že o takovou nabídku a příjem budou stát i absolventi, i když příjem nebude odpovídat jejich představám.

Podle podkladů pro jednání tripartity evidovaly úřady práce ke konci září 168.300 nezaměstnaných do 30 let. Ti tak tvoří 30 procent lidí bez práce. Příspěvek na mzdy se poskytoval na 8 953 mladých pracovníků.

České firmy se do projektu kurzarbeitu nezapojily

Na podporu kurzarbeitu je ještě 390 milionů. Zůstat by na něj mělo 140 milionů. Zástupci zaměstnavatelů s tím souhlasí. Podle prezidenta svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka by se na podporu zaměstnávání absolventů mělo převést co nejvíc prostředků. Dodal, že české firmy se do projektu kurzarbeitu nezapojily. Mnohé se prý nechtějí před konkurencí i bankami přiznávat, že jsou v problémech. Nepodařilo se ani financování z peněz EU, dodal Hanák. V minulosti kritika směřovala ale spíš k tomu, že pravidla pro kurzarbeit byla nastavena příliš přísně a mnohé podniky tak na pomoc nedosáhly.

Zadlužené nemocnice

Tripartita jednala i o situaci ve zdravotnictví. Nemocnice se potýkají s dluhy, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) je v potížích. „Snažíme se najít cestu jak VZP pomoci překonat akutní likvidní problémy. Není to o finanční injekci, která by byla dotací, je to o půjčce či předsunuté platbě," řekl po tripartitě premiér v demisi Jiří Rusnok. Podle něj zatím není jasná ani suma, ani přesný způsob řešení. Zmínil částku dvě až tři miliardy korun. Dodal, že péče v nemocnicích „není nijak zásadně ohrožena".

Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je ohrožena třetina nemocnic. Odbory čekají prý od vlády rychlé řešení, jsou ve stávkové pohotovosti.

Situace v Moravskoslezském kraji

Ministři, odboráři a podnikatelé se zaměřili i na situaci v Moravskoslezském kraji. Svorně uvedli, že na tahu je nyní vlastník Paskova a OKD. Odbory i zaměstnavatelé chválili Rusnokův kabinet za to, že plánuje lákat do regionu investory. Vláda si vysloužila pochvalu i za rozpočet fondu dopravní infrastruktury či za kroky ke zlepšení čerpání evropských peněz a za přípravu programů, přes něž mají finance z EU téct v letech 2014 až 2020.

„Vláda se snažila informovat objektivně, jak věci vidíme," řekl Rusnok. Jeho kabinet, který jmenoval proti vůli stran prezident Miloš Zeman, nezískal důvěru. Předák Zavadil i Hanák, který vede delegaci zaměstnavatelů, patří k Zemanovým poradcům.

Zdroj: denik.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:26.