Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Poloviční úvazky chce řada lidí, firmy na to zatím neslyší

Zatímco například v Nizozemsku pracuje téměř každý druhý člověk ve věku 15 až 74 let na zkrácený pracovní úvazek, v České republice je to pouze 5,7 procenta populace v daném věku. Průměr ze všech zemí Evropské unie přitom činí téměř dvacet procent.

Podle portálu jobs.cz mají přitom uchazeči o práci na poloviční úvazky eminentní zájem. Na inzeráty reagují až třikrát častěji než na ty klasické. Největší zájem je ze strany žen na mateřské dovolené, studentů či lidí seniorského věku, kterým nízký důchod nestačí a chtějí si trochu přivydělat.

"Alternativní formy práce jsou v ČR velmi málo využívané. Pracovní trh ještě není dostatečně zralý a firmy se ještě nenaučily takové úvazky zakomponovat do svých interních procesů. Navíc nemají ani velkou podporu v legislativě," uvedl marketingový manažer ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Alternativní formy práce zatím využívají především velké nadnárodní společnosti, které si zakládají na společensky odpovědném přístupu k podnikání. Zároveň mají množství zaměstnanců na mateřské a rodičovské dovolené a hledají cesty, jak si s nimi udržet vztah a o jejich potenciál nepřijít.

Blýskání na lepší časy

"Zájem o zkrácené úvazky výrazně převyšuje nabídku a poslední dobou stoupá. Pomalu se je učí využívat více zaměstnavatelů a zdá se, že jejich čas teprve přichází," dodává Halbrštát.

Podle průzkumu mezi zaměstnavateli by uvítali impulsy ze strany státu - 68 procent firem by ocenilo daňové úlevy a více než polovina by přivítala úpravu legislativy. To potvrzuje i Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků.

"My se snažíme, aby se pohled firem změnil. Poloviční úvazky, co se týče vykonané práce, mohou být v přepočtu na hodinu dokonce efektivnější. Bylo by dobré vyjít tomu vstříc i legislativně. Nikomu bych žádné peníze nedával, ale pokud by se podpořilo zaměstnávání na částečné úvazky nějakým drobným zvýhodněním, mohla by se situace rozpohybovat," popisuje Havlíček.

Podle Havlíčka není stále trh po světové krizi stabilizován a firmy se dobře rozhodují, zda někoho zaměstnat. Částečné úvazky jim proto už nepřipadají tak špatné, neboť se podniky nezavazují k velkým mzdám. Za posledních pět let se podle něj zastoupení polovičních úvazků pomalu zvyšuje.

Poptávku táhnou kromě studentů i důchodci

Na zkrácené úvazky se snaží pracovat i množství důchodců, kteří si chtějí přivydělat k důchodu. Vlivem inflace jim totiž reálný důchod stále klesá a nynější valorizace důchodů o 45 korun za rok je spíše výsměchem. Počty pracujících důchodců se budou navíc vlivem demografického vývoje dále zvyšovat a stále více jich bude hledat možnost přivýdělku. Jejich výhodou na pracovním trhu budou zkušenosti, limitem naopak jazykové znalosti.

Podle Havlíčka probíhala v minulosti jednání s vládou o zvýhodnění pro ty, kdo budou zaměstnávat na částečný úvazek. Nyní je to však spíše na mrtvém bodě.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:56.