Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Říjen:

Problémy severu země má řešit vyšší vládní příspěvek na práci

„U Moravskoslezského kraje by mělo jít o osm set nových pracovních míst,“ řekl HN František Koníček, ministr práce a sociálních věcí v demisi. Dnes mohou investoři získat maximálně 50 tisíc korun.

Vyšší státní podporu dostanou investoři v oblastech, kde míra nezaměstnanosti přesahuje státní průměr o více než polovinu. Kromě Karvinska a Opavska se tak dostane i na část jižní Moravy a okresy v severních Čechách. „Ústecký kraj je ve stejné situaci jako Moravskoslezsko, jen tam to aktuálně bouchlo,“ vítá podporu ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

Výhodou navýšení podpory je, že stačí, aby ho schválila vláda – není potřeba hlasování sněmovny. „Vláda materiál projedná v horizontu tří týdnů,“ uvedl ministr práce Koníček, jenž v předčasných volbách kandiduje za zemanovce. Právě z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí totiž peníze půjdou.

„Až vláda návrh projedná, je otázkou několika měsíců, než začne nařízení platit. Může se tak promítnout do již připravovaných menších investičních projektů v Moravskoslezském kraji,“ nastínil časový výhled Koníček.

Je pravděpodobné, že vláda navýšení schválí, protože jeho přípravu resortům sama nařídila. Investoři mají zájem O investiční pobídky se stará agentura CzechInvest. Čísla, která má k dispozici, ukazují, že optimismus vkládaný do pobídek není bezpředmětný. „Od ledna do září jsme přijali 73 žádostí. Představují investice za 33,5 miliardy a 8300 nových pracovních míst. Za celý rok 2011 bylo žádostí jen třiačtyřicet,“ uvedla mluvčí Adéla Tomíčková. Jde hlavně o daňové slevy a úlevy.

Vzhledem k narůstajícímu zájmu o pobídky předpokládá ministerstvo průmyslu, kam CzechInvest spadá, že výhodnější podmínky investory do postižených okresů přivedou. Současně se chystá novela zákona o investičních pobídkách, o té ale musí rozhodnout parlament. Přepracování normy má dva důvody: posílení prorůstových opatření a sladění s novými pravidly Evropské komise.

„Návrh zákona plánujeme předložit v prvním čtvrtletí příštího roku,“ uvedl Filip Matys, mluvčí ministerstva průmyslu.

Dříve zákon ani předložen být nemůže. Vázne totiž na tom, že Evropská komise zatím nedodala podklady nových pravidel: ta budou známá až v březnu 2014 a novela je musí odrážet. Jisté je, že podmínky budou přísnější, protože míra veřejné podpory se odvozuje od vývoje HDP. Ten v Česku stoupl a podpora tím pádem klesá. Vláda proto dojednává výjimky, aby na to nedoplatily právě kraje s vysokou nezaměstnaností.

„V zákoně budou opatření, kterými chceme změny pravidel kompenzovat. Půjde například o slevu na dani z příjmu pro zpracovatelský průmysl nebo slevu z úhrnu mezd a pojistného u technologických center,“ zmínila Tomíčková.

ČSSD chce zmocněnce Na posilování investičních pobídek v postižených regionech se chce zaměřit i pravděpodobný vítěz voleb ČSSD. Její stínový ministr průmyslu Milan Urban by rád pro Ústecký a Moravskoslezský kraj vyjednal masivnější podporu. „Investoři by tam měli delší daňové prázdniny, větší příspěvek na zřízení pracovního místa, větší závazky státu pro zřízení infrastruktury,“ vypočítal. V tom už budou mít případně sociální demokraté půdu připravenou, navíc přicházejí s nápadem na zmocněnce pro oba kraje, kteří by řídili strategii restrukturalizace. Zmocněnce pro severní Moravu zavedla už v roce 2000 vláda Miloše Zemana. Úřad stál tři miliony ročně a v roce 2006 ho zrušil kabinet Mirka Topolánka.

Investiční pobídky

Nové unijní podmínky

Od července 2014 začnou platit nové parametry pro veřejnou podporu, které určuje Evropská komise. Subvence plošně klesnou o pět procent, a navíc, protože Česku vzrostl HDP, velké firmy budou moci od státu dostat jen 25 procent hodnoty investice oproti dnešním čtyřiceti. Vláda proto vyjednává výjimky pro strukturálně postižené kraje.

Zájem roste

Od července 2012 platí v Česku novela zákona o investičních pobídkách. Zatímco za celý rok 2011 měla agentura CzechInvest 43 žádostí, za prvních devět měsíců letošního roku už jich eviduje 73. Znamenají investice v hodnotě 33,5 miliardy a 8300 nových pracovních míst.

Národní podpora

Ministerstva chystají opatření, aby změnu unijních pravidel vykompenzovala. Jde například o zmírnění podmínek pro technologická centra, jak na investiční pobídku dosáhnout, či úlevy na dani z příjmu.

František Koníček, ministr práce a sociálních věcí: Až vláda návrh projedná, je otázkou měsíců, než začne vyšší podpora na jedno pracovní místo platit. Může se promítnout do již připravovaných projektů.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 11.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 07:43.