Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Začíná kampaň, aby senioři žili déle doma (prazskypatriot.cz)

Plakáty, billboardy, citylighty a další nosiče s mottem „Nechci tam, ale sama už všechno nezvládnu“ s podtitulem „Devět z deseti lidí si přeje dožít doma. Devět z deseti lidí umírá v ústavech. Změňte to.“ se v Praze a krajských městech České republiky objeví na Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. října. Za úkol mají upozornit na to, že ústavy trvalé péče nejsou jedinou variantou, i když se to někdy může na první pohled zdát.

„Dle zkušeností občanského sdružení Život 90 je častou příčinou umisťování seniorů do trvalé ústavní péče malá informovanost veřejnosti o alternativních službách. Chceme proto zvýšit orientaci pečujících rodin i samotných seniorů v možnostech pomoci při péči. Chceme, aby staří lidé žili ve svých domovech, v okruhu svých blízkých. V ideálním případě tak nedopustíme nebo alespoň maximálně odsuneme moment, kdy bude nutné umístit je do zařízení trvalé péče,“ říká Jan Lorman, ředitel o. s. Život 90.

Speciální web

Kromě outdoorové kampaně zprovoznil Život 90 i web www.zitdeledoma.cz. Tam najdou rodiny i senioři přehled dostupných služeb. Mají zde taky možnost zjistit, který druh péče se právě pro ně nebo jejich seniora hodí – součástí hlavní stránky je i interaktivní dotazník, který pomocí třech desítek otázek vyhodnotí, která služba je pro koho vhodná.

Díky napojení na registr sociálních služeb Ministerstva práce a sociálních věcí pak ve vyhodnocení dotazník dokáže najít i nejbližšího poskytovatele.

V rámci kampaně Žít déle doma vychází za podpory Ministerstva zdravotnictví i informační brožura „Žít déle doma – Služby, které pomohou“, která shrnuje přehled služeb dostupných seniorům i jejich rodinám.

Prodejdní výstava

Souběžně probíhá i prodejní výstava portrétů „Doma“, která zachycuje 10 seniorů narozených v letech 1918–1948 v jejich domácím prostředí, které díky právě těmto službám nemusejí opustit. Výstavu můžete vidět 1. října ve Stavovském divadle u příležitosti benefice Života 90, 7. a 8. října na Následné konfereci Stáří spojuje v budově pražského magistrátu na Mariánském náměstí, 15. října až 15. listopadu v Informační kanceláři Evropské komise a Evropského parlamentu v Jungmannově ulici 28 a od 16. listopadu do 15. ledna příštího roku v karlínském Mama Coffe v Sokolovské ulici.

Služby, které například pomáhají

  • Tísňová péče – senior nosí doma nebo venku na ruce či krku tlačítko. Pokud se octne v nouzi (nevolnost, pád, přepadení apod.), zmáčkne ho a spojí se s nonstop dispečinkem tísňové péče. Operátorky zajistí pomoc – zavolají rodinu, sousedy, záchranku, policii.
  • Pečovatelská služba – pečovatelé přicházejí pravidelně ke klientům domů. Nosí a připravují jim jídlo, pomáhají s osobní hygienou, úklidem, nákupy nebo doprovází seniory k lékaři či na procházky.
  • Mobilní hospic – tým pracovníků paliativní péče navštěvuje pravidelně těžce nemocné a umírající u nich doma. Lékaři, sestry, psychologové a další jeho členové pomáhají jak rodině tak nemocnému prožít poslední chvíle života bez zbytečné bolesti a ve známém a milém prostředí.
  • Odlehčovací pobytové centrum – centrum rodinného typu nabízí krátkodobé (až do 3 měsíců) pobyty seniorům, o které jinak pečuje rodina. Senioři jsou tak v kontaktu s vrstevníky, rehabilitují a navštěvují různé aktivity. Rodina si v té době může „odlehčit“ – odpočinout si, zařídit rekonstrukci bytu apod.

Zdroj: prazskypatriot.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 1.10.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:48.