Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Dětská skupina pomohla spoustě rodičů (5plus2.cz)

"Bohužel ve školce je málo místa. My navíc ještě nemáme v Černé Hoře zkolaudovaný dům a tudíž ani trvalé bydliště," svěřila se žena, který se svojí rodinou zatím bydlí v Blansku. "Neuspěli jsme ani tam. Chtěla jsem jít do práce, ale co s dětmi? Musela bych zůstat doma, případně bychom hledali nějakou soukromou školku. A to by se nám hodně prodražilo," doplnila.

Proto rodina uvítala iniciativu firmy VF na zřízení dětské skupiny, jakési alternativy mateřské školy.

"Naši zaměstnanci neměli kam dát svoje děti, protože ve školce je velký přetlak. Začali jsme se tedy zajímat o to, co se s tím dá dělat. A přišli jsme na dotační titul, který vypsalo ministerstvo práce a sociálních věcí," prozradil Lumír Polák z VF, který má provoz skupiny na starosti.

Projekt černohorské firmy se nakonec dostal mezi třicet vybraných. To přivítali i manželé Michaela a Jiří Bařinovi. Jejich dcera Nora ještě nemá tři roky a vzhledem k tomu, že má mladší sestru, ve státní školce by neuspěli.

"Norinka se do dětské skupiny každé ráno těší. Příští rok do ní možná bude chodit i se sestřičkou. Je to pro nás velká pomoc. Pro malou je v tomto věku velmi důležité být mezi vrstevníky. Zároveň má teď žena více času na mladší dceru," řekl Jiří Bařina, který je stejně jako manžel paní Gábrové zaměstnancem firmy.

Vše pro rodiče

Do nového zařízení, které funguje od druhého září, chodí 24 dětí, zázemí má v Zámečku. O patro výš sídlí mateřská škola.

"Byly tady nevyužité skladové, výrobní a kancelářské prostory. Městys nám je poskytl za symbolický nájem, za což bych chtěl moc poděkovat, a my jsme je upravili. Děti tady mají hernu, jídelnu, ložnici, nechybí výdejna jídla, šatna a sociální zařízení," prozradil Lumír Polák.

Malí obyvatelé dětské skupiny dostávají denně dvě svačiny a oběd. "Ten vozíme ze školní jídelny. V provozu jsme od 7 do 17 hodin, pět dnů v týdnu včetně prázdnin. Snažíme se v tomto směru vycházet rodičům maximálně vstříc. Měsíčně zaplatí za svoje děti 1500 korun plus náklady na stravování," doplnil.

Zajímavostí dětské skupiny je například to, že děti mají svoje vlastní čipy, kterými se přihlásí při příchodu a odhlásí při odchodu.

Projekt dětské skupiny mají v Černé Hoře na rok a půl. Už dnes je ale jasné, že ho minimálně o šest měsíců prodlouží.

"Rok a půl není ideální doba. Co by dělali rodiče potom? Chceme ho tedy udržet dva roky. Poté už by mělo být v mateřské škole dostatek místa. Počítám s tím, že následně prostory převezme městys a buď tady zřídí další třídu mateřské školy, nebo je využije na nějaké jiné dětské aktivity," dodal Polák.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:39.