Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Za padesát let každý třetí důchodce (Právo)

„Prodlužování délky života a nižší počet narozených dětí budou mít za následek výrazné zvýšení podílu osob starších 65 let v populaci. V roce 2060 by jejich podíl už mohl být 34 % ze všech obyvatel ČR, což v absolutním vyjádření bude znamenat přibližně 3,2 miliónu seniorů,“ řekla novinářům v úterý docentka Jitka Langhamrová z katedry demografie Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podle ní zatímco do r. 2008 byl důchodový účet ČR každoročně v přebytku, od roku 2009 je vzhledem k ekonomické krizi úhrn vybraného pojistného nižší než úhrn peněz potřebných na výplaty důchodů.

„Při pokračování současných nepříznivých ekonomických trendů se bude deficit neustále zvyšovat a v roce 2060 bude potřebná částka na výplaty důchodů zhruba o 60 % vyšší než úhrn vybraného pojistného,“ tvrdí docentka Langhamrová.

Ekonomické důsledky stárnutí populace se projeví i ve financování zdravotní péče. Lidé ve vyšším věku totiž potřebují v průměru zdravotní péči častěji a ve větším rozsahu než lidé mladší. Bude to stát víc peněz. Přitom výše pojistného na zdravotní pojištění, kterou za důchodce platí stát, je mnohem nižší než pojistné placené osobami v produktivním věku. Navíc důchodci často nesprávně léky užívají.

„V zemích západní Evropy podle výzkumu dochází ke špatnému užívání léků u 15 % seniorů, v Česku u 41 %. Objevují se kombinace nevhodných léků, protože lékaři nevědí, co všechno jejich pacienti užívají, a tak další lék potlačuje nežádoucí účinky předchozího léku. Je to ale vražedná kaskádovitost,“ upozorňuje Jan Lorman, ředitel občanského sdružení Život 90.

Nedostatek bílkovin

Nutriční terapeutka Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy zase dodává, že špatná ekonomická situace seniorů vede v mnoha případech k významnému omezení jídelníčku a jeho skladby směrem k levným a neplnohodnotným potravinám, zejména s nedostatkem kvalitních bílkovin, tedy masa, mléčných výrobků a vajec.

„Tím se zhoršuje zdravotní stav seniorů, což může vést i ke ztrátě pohyblivosti a upoutání na péči druhých.“

Podle ní senior by měl jíst nejméně třikrát denně, vypít alespoň dva litry vody, i když se mu pít nechce, zeleninu spíše využívat mraženou a tepelně zpracovanou, protože čerstvá může působit nadýmání, a v každém denním jídle si dopřát bílkoviny převážně z živočišných zdrojů.

„V roce 2060 bude potřebná částka na výplaty penzí o 60 procent vyšší než vybrané pojistné,“ řekla Jitka Langhamrová.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 14:49.