Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

„Dobré duše“ vstupují do svého druhého ročníku (Havlíčkobrodský deník)

Řada vašich vrstevníků, kteří si užívají zaslouženého důchodu, se věnuje už jen péči o vnoučata nebo práci na zahrádce. Vy ale cítíte, že ke svému životu potřebujete víc. Potřebujete vědět, že jste svému okolí prospěšní a pomáháte mu.

Naplňuje vás práce pro druhé lidi, a proto jste se začali věnovat dobrovolnictví, které se stalo vaším novým životním posláním. Právě pro lidi, jako jste vy, je určen projekt Dobrá duše. Přihlaste se do druhého ročníku tohoto projektu, který startuje právě nyní. Třeba právě váš příběh osloví odbornou porotu a budete oceněni. Ne každý má to štěstí, aby mohl trávit podzim svého života doma, se svou rodinou a přáteli, zkrátka mezi lidmi, které má rád a s nimiž je mu dobře. Aby se klienti v domovech pro seniory necítili osamoceně, věnují se jim kromě kvalifikovaného personálu také dobrovolníci. Ti za nimi pravidelně docházejí, pomáhají jim aktivně trávit volný čas, a pokud už zdravotní stav seniora příliš aktivit nedovoluje, alespoň si s nimi povídají. Dobrovolníci jsou zkrátka takové dobré duše, které obyvatelům domovů pro seniory pomáhají alespoň trochu rozbít stereotyp obyčejného všedního dne.

„Většina z nás si pravděpodobně neumí představit, jak vypadá běžný den v domově sociální péče. Seniorům se v nich dostává kvalitní péče, často jim ale chybí nějaký kamarád nebo přítel, prostě dobrá duše, která by byla schopna klienty domovů trochu rozptýlit a dodat jim kapku chuti do života. Pravidelné návštěvy dobrovolníků mohou být takovým impulzem, který lidé v domovech potřebují, aby byl jejich život šťastnější a měli se zase nač těšit,“ uvádí Věra Husáková ze společnosti Harmann­Rico.

Projekt Dobrá duše vznikl proto, aby dobrovolníky podpořil, ocenil je a tím je také motivoval v dalším rozvoji jejich činnosti. Do tohoto projektu se může zapojit každý aktivní dobrovolník, starší 60 let nebo instituce, podporující dobrovolnictví. Stačí jen zaslat svůj příběh a vyplnit přihlášku, která je ke stažení na internetových stránkách www.dobra-duse.cz. Zde také naleznete plné znění pravidel i další informace.

Z příběhů dobrovolníků, kteří se do soutěže přihlásí, vybere odborná porota vítěze v kategorii jednotlivců i institucí, kteří kromě ocenění získají také lákavé peněžité a věcné ceny. Více se dozvíte na stránkách www.dobra-duse.cz.

Partnery druhého ročníku projektu jsou, stejně jako v loňském roce, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, Gerontologické centrum a společnost Hartmann­Rico. Coby patroni projektu se veřejnosti opět představí populární herci a moderátoři Vladimír Hron a Aleš Cibulka.

Zdroj: Havlíčkobrodský deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:17.