Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

MPSV: Občané USA budou mít stejné podmínky při platbě zdravotního pojištění jako Češi

Dodatek smlouvy zamezí situacím, kdy by občan Spojených států vyslaný k výkonu práce k dceřiným americkým společnostem v České republice musel platit zdravotní pojištění jak zde, tak ve Spojených státech. Nově podepsaný dokument tak odstraní kolizi dvou různých systémů. Tato skutečnost byla dlouhodobě předmětem kritiky z americké strany. Pracovníci vyslaní z ČR do USA, byli totiž vyňati nejen z povinnosti platit příspěvky na sociální pojištění (starobní, pozůstalostní a invalidní pojištění), ale též z povinnosti platit příspěvky na pojištění zdravotní. Podpis dnešní smlouvy, která vstoupí v platnost 1. října letošního roku, by tak měl usnadnit budoucí ekonomickou spolupráci mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.

Jednání ministra Františka Koníčka a velvyslance Normana L. Eisena se neslo ve velmi přátelském duchu i proto, že rodinné kořeny pana velvyslance sahají do bývalého Československa a on sám hovoří plynně česky.

FOTOGALERIE:

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 08:55.