Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Sdílený důchod by pomohl rozvedeným (HN)

V České republice se v současnosti zhruba polovina manželství rozvádí, a stává se tak, že například žena, která se více věnovala rodině, má podstatně nižší důchod než její bývalý manžel.

„To je z mého pohledu jediná věc v důchodovém systému,která je nespravedlivá,“ říká Jiří Šatava z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu.

Ten připravil studii s názvem Dopad rozvodu na příjmy v důchodu, kterou dnes představí organizace Gender Studies.

„Lidé se dnes navíc rozvádějí po delší době společného svazku než dříve, takže se zvyšuje i jejich investice do manželství,“ dodává Šatava.

Ekonomové v dosud nezveřejněné studii také konkrétně spočítali, jak by se bývalým manželům důchody změnily: v modelovém případě rozvodu ve čtyřiceti letech manželky by její starobní důchod vzrostl v průměru o šest procent, u jejího bývalého muže by pak naopak o 2,6 procenta klesl. Nárok na vyrovnání starobních důchodů rozvedených manželů lze podle studie odůvodnit tím, že ten z páru, který se věnuje péči o děti a domácnost či příbuzné, vytváří druhému partnerovi podmínky pro jeho práci na trhu práce.

„Zatímco tržní formy práce zakládají nárok na budoucí starobní důchod, ty ostatní nikoliv,“ vysvětlují autoři studie.

Myšlenka sdílených důchodů či společného sociálního pojištění manželů však není v Česku nová. Opakovaně se o ni v posledních letech zajímalo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Nechalo si vypracovat několik materiálů, které mapují situaci v ostatních zemích a hodnotí, zda jsou tyto systémy použitelné také v českých podmínkách.

„Funguje to například v Německu či Švýcarsku,“ uvádí Martin Holub z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Upozorňuje však, že i tam, kde již sdílení důchodů nějakým způsobem zavedli, stále ještě systém ladí.

„Ještě se to vyvíjí. Dřív bylo běžné, že spolu lidé žili celý život, takže je potřeba reagovat na demografický vývoj a uvolňování společenských poměrů,“ vysvětluje Holub.

Společné pojištění si do svého volebního programu dala i TOP 09, která chce „otevřít diskusi o možnosti takzvaného společného sociálního pojištění obou manželů, při kterém mohou mít oba manželé stejné nároky na finanční plnění ze sociálních systémů“. Tomu se nebrání ani nejsilnější levicová strana.

„V programu to nemáme, nicméně si myslím, že je namístě o tom začít hovořit,“ říká sociálnědemokratický stínový ministr práce a sociálních věcí Roman Sklenák.

Rozdíly v důchodu mezi muži a ženami
Průměrný důchod muži: 12 109 korun ženy: 9 923 korun Počet starobních důchodců muži: 794 tisíc
ženy: 932 tisíc Naděje na dožití muži: 74,7 roku ženy: 80,7 roku délka manželství při rozvodu průměrně 13 let

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 10:48.