Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Kdo šidí daně, spláče nad důchodem! (Rytmus života)

Už teď u nás žijí tisíce lidí pod hranicí chudoby. A pokud si neplatí sociální pojištění v běžné výši jako zaměstnanci, klidné stáří je nečeká.

Jak je to možné?

Varování ČSSZ se týká hlavně živnostníků, kteří řadu zakázek provádějí načerno. Z toho pak plyne, že šidí stát na dani z příjmu, šidí na veřejném zdravotním pojištění a v neposlední řadě právě na sociálním pojištění, neboli pojištění na důchod.

Další ohroženou sociální skupinou už jsou nebo brzy budou umělci na volné noze. Na rozdíl od herců, kteří jsou zaměstnanci tzv. kamenných divadel, tito žijí jen z příležitostných příjmů a sociální pojištění řada z nich ignoruje. Těm úspěšným to může být v zásadě jedno, protože mají nejspíš našetřeno, ale drtivá většina estrádních muzikantů, tanečníků, malířů či sochařů už teď žije »z ruky do huby«. Ti všichni pak ale budou po dosažení důchodového věku zklamáni. Úředníci ČSSZ proberou všechny jejich platby na sociální pojištění z dob »předrevolučních« i »porevolučních«, a pokud si moc neplatili, bude i důchod minimální. Důchodový systém je sice do určité míry solidární, ale neplatičům prostě není důvod »platit«.

Další sociálně ohroženou skupinou jsou pracovníci veřejného stravování. Číšníci i kuchaři za minulého režimu pobírali často jen symbolické mzdy, protože »soudruzi« jaksi tiše předpokládali, že si v restauracích přijdou na tučné diškrece. Tehdy si opravdu stejně jako taxikáři přišli na slušné příjmy, jenže když na prahu stáří předstoupí před pracovníky České správy sociálního zabezpečení, vyměřený důchod stačí s bídou na jídlo, a už vůbec ne na nájem a energie. U lidí v předdůchodovém věku nelze nedoplatky zpětně dohnat. Varování ČSSZ tedy směřuje spíše k mladým lidem a lidem v produktivním věku, kteří mohou svůj liknavý přístup k sociálnímu pojištění ještě přehodnotit.

Zdroj: Rytmus života

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 17.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 19:08.