Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Noviny Práce a sociální politika » Sociální dávky:

Ministerstvo se připravuje na ukončení projektu sKaret

„V současné době nevidím jiné řešení než sKarty ukončit,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Projekt od začátku bohužel vykazuje nedostatky, které se moji předchůdci několikrát neúspěšně pokoušeli opravit. Vyvolal také mnoho kritiky – od Úřadu pro ochranu osobních údajů, ombudsmana či Národní rady osob se zdravotním postižením. Dokonce byla podána ústavní stížnost. I proto jsem rád, že se poslanci přiklonili k názoru, že oprava sKaret není možná.“

Ministr považuje za zásadní, aby se případné zrušení sKaret co nejméně dotklo klientů. Příprava na plynulou změnu je momentálně jedním z hlavních úkolů Úřadu práce ČR. Jeho generální ředitelka Marie Bílková k tomu říká: „Máme už připravený harmonogram dalšího postupu v případě, že ke zrušení sKaret skutečně dojde. O všech krocích budeme veřejnost informovat. Každý z držitelů karty se včas dozví, jak má postupovat. Uděláme vše proto, aby lidé dostali dávky či podporu v nezaměstnanosti v řádném termínu.“ MPSV i Úřad práce ČR budou o všem informovat také na svých webových stránkách (www.mpsv.cz a www.uradprace.cz).

Zda sKarty, zavedené v roce 2012 jako jeden ze způsobů výplaty dávek, definitivně skončí, nyní záleží na Senátu a prezidentovi. Kartu sociálních systémů má v současné době k dispozici 277 300 lidí, 4 190 ji odmítlo. Úřad práce ČR jejím prostřednictvím vyplatil více než 2,1 milionu dávek v hodnotě téměř 11,6 miliardy korun. Loňské a letošní náklady MPSV, které s sKartou bezprostředně souvisejí, dosáhly 82,54 milionu Kč, úspory na poštovném pak 38 milionů Kč. Předpokládané náklady na zrušení sKarty se odhadují na 5,24 milionu.

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 16.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.7. 2019 000 11:10.