Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Senát definitivně pohřbil kontroverzní sKartu

Projekt loni prosadil tehdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), který si od něj sliboval ušetřit finance za zasílání dávek. Jeho ministerstvo uzavřelo na sKarty smlouvu s Českou spořitelnou, která měla platit až do roku 2024.

Právě u tohoto bankovního ústavu měli příjemci příspěvků a podpor k plastikové kartě mít založené i konto, přes něž peníze od státu dostávali. Po silné kritice veřejnosti, části politiků, Ústavního soudu, odborů, Úřadu na ochranu osobních údajů i ombudsmana ale už před pár měsíci ministerstvo vydávání karet zastavilo. Lidé je poté dostávali již jen na vyžádání. Do konce letošního července jich bylo vydáno 277 200. Od chvíle, kdy začne platit zákon o zrušení karet, si jejich držitelé budou moci vybrat, jak chtějí dávky dostávat – zda na bankovní účet, či poštou. Pokud by lidé úřadu práce, který dávky distribuuje, způsob zasílání dávek sami neoznámili, úředníci je začnou posílat na naposledy sdělené konto. Kdyby takový účet neměli, budou peníze dostávat poštou.

Sociální karty už nebudou sloužit ani jako průkazky pro zdravotně postižené. Ti začnou znovu dostávat průkazy papírové. Změnit by se mělo i posuzování závislosti na pomoci.

Pro stát ale ani tímto zákonem projekt sKaret nemusí skončit. Česká spořitelna totiž do něho vložila podle dostupných informací asi 300 miliónů korun a zatím není zřejmé, zda nebude žádat kompenzace.

O této možnosti hovořila v minulosti ve Sněmovně i tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 13.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2018 000 18:56.