Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Ve druhém pilíři je zatím 80 tisíc lidí (tyden.cz)

Počet souhlasných rozhodnutí centrálního registru smluv se tak za poslední dva měsíce, během kterých už do systému nesmějí vstupovat lidé starší 35 let, téměř zdvojnásobil. Na konci června jich totiž bylo jenom 47 806. Žádostí za první půlrok registr přijal celkem 57 640.

"Od počátku roku do konce srpna přijal centrální registr smluv 81 230 žádostí o registraci smlouvy, vydáno bylo 78 714 souhlasných rozhodnutí," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová. Dosud nevyřízeno je 1446 žádostí, dodala.

Počet souhlasných rozhodnutí centrálního registru smluv se tak za poslední dva měsíce, během kterých už do systému nesmějí vstupovat lidé starší 35 let, téměř zdvojnásobil. Na konci června jich totiž bylo jenom 47 806. Žádostí za první půlrok registr přijal celkem 57 640. Počet spořících je ovšem i tak daleko za očekáváními, které Nečasův kabinet při spouštění reformy měl. Předpokládal totiž, že se do ní zapojí půl milionu lidí. Jedním z důvodů neúspěchu je protest sociálních demokratů či odborů, kteří lidi před vstupem do druhého pilíře varovali. Je to podle nich jednak nevýhodné pro lidi s nižšími příjmy, navíc není jisté, jak se bude vyvíjet cena akcií, do kterých soukromé penzijní společnosti budou peníze spořících především investovat.

Navíc nový pilíř podle nich měl ohrozit i státní rozpočet. Do individuálních účtů u soukromých penzijních společností si totiž spořící mohou převádět část sociálního pojištění, která by jinak šla do státního systému.

"Podle našich odhadů bude v roce 2013 činit výpadek pojistného na důchodové pojištění kvůli účasti ve druhém pilíři 400 až 600 milionů korun," konstatoval pro server iDnes.cz Tomáš Machanec, ředitel odboru sociálního pojištění MPSV.

Podle zprávy ke státnímu rozpočtu 2013 počítalo ministerstvo s výpadkem šesti miliard korun. Státní rozpočet tak podle serveru letos uspoří kvůli malému zájmu až pět miliard korun. Nový pilíř se kvůli malému zájmu pokoušel zatraktivnit bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Předložil do sněmovny zákon, na jehož základě by do něj znovu mohli vstupovat lidé starší 35 let. Vystoupit by z něj lidé mohli po pěti letech spoření, na toto rozhodnutí by měli tři měsíce. Vystoupení přitom není v současnosti možné. Novelu však poslanci kvůli rozpuštění sněmovny nestačili projednat. Otázkou je, jestli ji podpoří sněmovna po předčasných volbách. Zatím to totiž vypadá, že v ní budou mít většinu odpůrci druhého pilíře.

Druhý pilíř

Takzvaný druhý pilíř zavedla bývalá vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM od počátku letošního roku. Lidé si v jeho rámci mohou odvádět část sociálního pojištění ze státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že dají část peněz ze svého. Budou pak sice po odchodu do penze pobírat druhý důchod, ten státní ovšem budou mít kvůli nižším odvodům menší.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 17:12.