Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Září:

Senát asi podpoří nároky invalidů na příspěvek (denik.cz)

Norma rovněž zavede automatický nárok na příspěvek na mobilitu pro držitelé průkazu osob se zdravotním postižením (OZP).

Průkazy bude stát vydávat v samostatném řízení a nebudou tedy svázány s příspěvky na péči. Změnit by se mělo také posuzování stavů, které se pokládají za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace. Více by se mělo přihlížet k diagnózám než k posuzování posudkovým lékařem. Novela počítá také s tím, že na příspěvek na upravený automobil by měli mít nově nárok i lidé s amputovanou nohou nad kolenem. Novela tím vychází vstříc požadavkům petice proti rušení příspěvku invalidům na zvláštní pomůcku a příspěvku na mobilitu, kterou podepsalo přes 27.000 lidí. Senát ji bude projednávat samostatně na některé z příštích schůzí.

Přidělování financí

Další roční odklad v navrhované změně vyplácení sociálních dávek prosadily kraje, aby se na změnu mohly dostatečně připravit. Ministerstvo tak bude dál dávat dotace poskytovatelům péče o postižené, seniory a další potřebné na doporučení krajů. Kraje měly začít finance samy přidělovat už od roku 2012. Změna se ale na žádost Asociace krajů už o jednou dva roky odložila.

Dotace do sociálních služeb v posledních letech klesají. V roce 2008 činily 8,2 miliardy korun, předloni 6,2 miliardy korun. Ministerstvo poukazuje na to, že na financování se podílejí obce i kraje. Služby by si měli platit i klienti z příspěvku na péči. Loni na ně stát vydal 18,39 miliardy korun, letos se počítá s 20,49 miliardy Kč.

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:36.