Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Novinky:

Situace na trhu práce v Moravskoslezském kraji - to je hlavní téma aktuálního výjezdu ministra Františka Koníčka

Tématem jednání bylo mimo jiné aktuální situace společnosti, stejně jako plány do budoucna. Na programu tak byla i dopravní dostupnost, stejně jako možnosti podpory dalšího rozvoje.

Společnost je významným zaměstnavatelem v regionu – k 13. srpnu zaměstnávala celkem 3 351 lidí, 96 % byli občané České republiky. Loni české pracoviště korejské firmy, jehož cílem je zásobovat evropský trh, vyrobilo na 300 tisíc aut. Letos v květnu z linky společnosti Hyundai v ČR sjelo už milionté auto.

Další kroky Františka Koníčka vedly do Havířova - na magistrátu se setkal s primátorem Zdeňkem Osmanczykem. Ministra mimo jiné seznámil se stavem příprav průmyslové zóny pro investory, která má z tamního brownfieldu vzniknout v roce 2014 a kterou město vnímá jako zásadní, co se týče budoucího rozvoje.

Těžištěm jednání přitom byla sociální situace v Havířově. Město podle primátora trápí nezaměstnaní, kteří odmítají pracovat a žijí pouze ze sociálních dávek, kdy se například o odůvodněnosti peněz v souvislosti s bydlením dá dlouho debatovat.

V této souvislosti ministr František Koníček řekl: "Žil jsem řadu let mimo Českou republiku a vadí mi, že se vlády v ČR za 23 let nebyly schopné dohodnout na zásadních strategiích pro tuto zemi. Vadí mi nekoncepčnost a ta je bohužel teď na severní Moravě vidět."

Podle ministra mohou s rozvojem města a kraje, i co se týče zaměstnanosti a omezení zneužívání dávek, pomoci nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, jako třeba veřejně prospěšné práce nebo společensky účelná pracovní místa.

"Kdyby je využily kromě měst i podniky se státní účastí, zvýšila by se zaměstnanost a naopak snížil objem vyplácených dávek. Začít se ale musí v rodině, inspirací co se týče správných modelů, i získáním potřebného vzdělání."

V Karviné popsal ředitel Kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Radek Foldyna současnou sociální situaci. I tady se, stejně jako v celém Moravskoslezském kraji, potýkají s rostoucími náklady na dávky na bydlení. Proto MPSV a generální ředitelství ÚP v srpnu nastavilo novou metodiku kontrol těchto sociálních výdajů. Mají se tak letos ve 2. pololetí posílit s tím, že se bude jednat o kontroly společné ve spolupráci s jinými orgány státní a veřejné správy.

Diskuze se týkala i organizační struktury Úřadu práce ČR, kterou je třeba nastavit tak, aby fungovala. Od září je proto nová a organizace ji musí naplňovat personálně, technicky i věcně tak, aby ÚP byl plně autonomní a poskytoval kvalitní služby klientům. Pomoci s tím mají i noví zaměstnanci, které ÚP od září přijímá. Dá se předpokládat, že toto bude jedním z témat, které se bude řešit na plánované poradě ředitelů ÚP už tento čtvrtek a pátek.

Fotogalerie

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 3.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.3. 2019 000 23:22.