Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013:

Září

Obsah položky Září:

 • Začíná kampaň, aby senioři žili déle doma (prazskypatriot.cz)
  ilustrační fotoObčanské sdružení Život 90 spouští celorepublikovou informační kampaň Žít déle doma. Ta se věnuje prevenci umisťování starých lidí do ústavů trvalé péče. Kampaň představuje alternativní možnosti a služby, které mohou využívat jak senioři, tak jejich rodiny, aby společně zvládli péči v domácích podmínkách co nejdéle.
  prazskypatriot.cz, 30. 9. 2013
 • Seriál o nezaměstnanosti: Poradíme, jakou budete mít nemocenskou a »rodičák«! (blesk.cz)
  ilustrační fotoPodpora v nezaměstnanosti. Člověk se o ni většinou začne zajímat až tehdy, kdy mu nad hlavou visí hrozba ztráty práce. Připravili jsem pro vás v několika dílech nejčatější dotazy. Odpovídali na ně odborníci z ministerstva práce a sociálních věcí.
  blesk.cz, 30. 9. 2013
 • Tátové na mateřské (Miminko)
  ilustrační fotoZ tradičního vnímání ženské a mužské role to na první pohled vypadá, že tatínkové dávají přednost roli otce – nositele zábavy a poznání než úloze pečovatele, který se stará o plenky a kašičky. Co když je to ale ve skutečnosti jinak?
  Miminko, 27. 9. 2013
 • Výpověď z práce: Šéfovi nemusíte kývnout na cokoliv (ct24.cz)
  ilustrační fotoPaní Jana se ocitla v komplikované situaci. Její zaměstnavatel jí přiměl podepsat dohodu o rozvázání pracovního poměru. Důvod? Na papíře "ukončení pronájmu zaměstnavatele". Reálně pozastavení živnosti. Má paní Jana nárok na odstupné a jak by měli postupovat lidé, před kterými z čista jasna přistane takováto výpověď?
  ct24.cz, 28. 9. 2013
 • Evropské modely pěstounské péče (zena-in.cz)
  ilustrační fotoCílem výzkumu Foster care models in Europe, který vedla Maja Laklija a realizovala organizace Forum for quality foster care, bylo zmapovat existující evropské modely péče o ohrožené děti. Přinášíme výběr z výzkumu.
  zena-in.cz, 27. 9. 2013
 • CESTA ZPÁTKY aneb po mateřské do práce (zena-in.cz)
  ilustrační fotoJste na mateřské dovolené a plánujete návrat do práce? Asi to nebude jednoduché, a to ani v případě, že vám v zaměstnání drží místo. Co když ale žádné místo nemáte? Pak vám mohou pomoci projekty OP LZZ/ESF zaměřené na návrat po mateřské/rodičovské. Jedním z nich byl projekt CESTA ZPÁTKY.
  zena-in.cz, 27. 9. 2013
 • Máte nemocné dítě? Kdy lze čerpat ošetřovné (Právo)
  ilustrační fotoPřípady, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat, a nemohou proto chodit do zaměstnání, jsou velmi časté. Zákon o nemocenském pojištění na tyto situace pamatuje a umožňuje těmto lidem čerpat ošetřovné.
  Právo, 27. 9. 2013
 • Úřad práce umožňuje lidem změnu profese (businessinfo.cz)
  ilustrační fotoBěhem ledna až srpna roku 2013 se 25 692 uchazečů o zaměstnání zúčastnilo některého z široké nabídky rekvalifikačních kurzů. Celkem 25 116 lidí v tomto období rekvalifikaci úspěšně ukončilo.
  businessinfo.cz, 26. 9. 2013
 • Dětská skupina pomohla spoustě rodičů (5plus2.cz)
  ilustrační fotoMartin a Kateřina Gábrovi mají dvě děti. V Černé Hoře staví dům, do kterého se chtějí co nevidět nastěhovat. Když se byli ptát na možnost umístit svoje ratolesti do mateřské školy, neuspěli. Vysvobozením pro ně i další rodiny v Černé Hoře byla Dětská skupina VF.
  5plus2.cz, 26. 9. 2013
 • Úřad práce nabere desítky zaměstnanců (denik.cz)
  ilustrační fotoÚřady práce po celé České republice začaly nabírat nové zaměstnance. Do konce roku by je mělo posílit přes tři sta lidí. Nové zaměstnance přijímá i krajská pobočka úřadu práce v Jihlavě. Nejvíce zájemců na nová pracovní místa pochází z řad uchazečů o zaměstnání, především absolventů a lidí nad 50 let.
  denik.cz, 25. 9. 2013
 • O veřejně prospěšné práce je na Českolipsku veliký zájem (Českolipský deník)
  ilustrační fotoV okrese Česká Lípa získalo od začátku roku celkem 361 nezaměstnaných pracovní místa v rámci veřejně prospěšných prací, podporovaných prostřednictvím aktivní politiky zaměstnanosti Úřadem práce ČR.
  Českolipský deník, 26. 9. 2013
 • Za padesát let každý třetí důchodce (Právo)
  ilustrační fotoPopulace stárne, dožívá se vyššího věku a to bude znamenat, že podíl důchodců bude neustále stoupat. Prodlužování délky života a nižší počet narozených dětí budou mít za následek výrazné zvýšení podílu osob starších 65 let v populaci.
  Právo, 25. 9. 2013
 • Pozor na podvodníky. Vydávají se za pracovníky správy sociálního zabezpečení (mesec.cz)
  ilustrační fotoČeská správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozornila na podvodné telefonáty, které jejím jménem upozorňují na údajný dluh u ČSSZ, který je nutné uhradit na konkrétní číslo účtu. V opačném případě podvodníci hrozí uvalením exekuce.
  mesec.cz, 24. 9. 2013
 • Přes 90 tisíc pracujících důchodců požádalo o zvýšení státní penze (iDnes.cz)
  ilustrační fotoKdo pobírá starobní důchod a přilepšuje si k němu výdělečnou činností, může si tím navýšit státní penzi o pár desítek či stovek korun. Navýšení ale není automatické, je třeba o něj požádat a zároveň splnit předepsané podmínky.
  iDnes.cz, 24. 9. 2013
 • „Dobré duše“ vstupují do svého druhého ročníku (Havlíčkobrodský deník)
  ilustrační fotoJe vám nad 60 let a pomáháte seniorům? Přihlaste se do druhého ročníku Dobré duše.
  Havlíčkobrodský deník, 24. 9. 2013
 • Poprvé na úřadu práce Co vás čeká? (Blesk)
  ilustrační fotoNezaměstnanost roste. Bez práce je už více než půl milionu lidí a další to čeká. Řada z těch, kteří ztratili zaměstnání, se poprvé v životě vydá na úřad práce. Co je tam čeká? Jak dlouho budou brát podporu a kolik vlastně od státu dostanou? Blesk má pro vás nejdůležitější informace.
  Blesk, 23. 9. 2013
 • Zájem o předdůchody roste, zatím je ale dostává jen 150 lidí (novinky.cz)
  ilustrační fotoLidé, kteří těsně před důchodem ztratí práci, nejsou v dobré situaci, ale jedna novinka jim může v některých případech hodně pomoci. Jde o předdůchody. Jsou umožněny od ledna letošního roku a v současnosti je pobírá přes 150 lidí. Další desítky zájemců si podaly žádost a čekají na vyřízení, stovky se jich o podmínkách předdůchodu informují. Zájem jasně dokládá, že se produkt ujal a že má velké přednosti.
  Novinky.cz, 21. 9. 2013
 • 150 000 seniorů. Kdo se o ně postará? (Lidové noviny)
  ilustrační fotoPočet lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, prudce stoupá. Mnohé rodiny to těžko zvládají.
  Lidové noviny, 20. 9. 2013
 • Lidé, kteří nikdy nepracovali, penzi podle sociálky neberou (Právo)
  ilustrační fotoSociálně vyloučení občané, kteří nikdy nepracovali, byť nejsou invalidní, a celý život pobírají jen sociální dávky, někdy též vládními úředníky označovaní jako „demotivovaní pracovníci“, nemají na standardní starobní důchod nárok.
  Právo, 20. 9. 2013
 • Žít déle doma si přeje devět z deseti seniorů (i60.cz)
  ilustrační fotoSlužby, díky nimž senioři a seniorky mohou zůstat až do vysokého věku v domácím prostředí a nemusí odcházet do ústavů, představuje kampaň Žít déle doma. O možnostech pomoci chce informovat starší lidi i jejich rodiny.
  i60.cz, 19. 9. 2013
 • Zájem Čechů o práci v Bavorsku roste (novinky.cz)
  ilustrační fotoZatímco v říjnu 2011 evidovaly bavorské úřady 11 074 pracujících Čechů, loni stoupl počet lidí pracujících v této části SRN na 14 094. A roste i zájem o informace a poradenství v rámci příhraničního partnerství EURES-T Bavorsko–Čechy.
  novinky.cz, 18. 9. 2013
 • V léčebnách končí třikrát více seniorů, než je nutné (ct24.cz)
  ilustrační fotoV léčebnách dlouhodobě nemocných a v ostatních zařízeních končí ročně kolem 40 tisíc seniorů. Podle odborníků je to ale třikrát více, než je nutné. Častou příčinou umisťování seniorů do trvalé ústavní péče je malá informovanost veřejnosti o alternativních službách.
  ct24.cz, 18. 9. 2013
 • Sdílený důchod by pomohl rozvedeným (HN)
  ilustrační fotoVyzkoušeného společného zdanění manželů začínají ekonomové i politici hovořit o další možné novince v odvodech manželských párů – společném sociálním pojištění. V praxi by to znamenalo, že by se sčítaly odvody na důchodové pojištění za roky strávené v manželství a analogicky by se pak zohlednily ve výši starobního důchodu.
  Hospodářské noviny, 19. 9. 2013
 • Stáže pomohou při hledání práce (novinky.cz)
  pracovník (ilustrační foto)S nezaměstnaností se v současné době potýká více než půl miliónu Čechů. Variant, jak si zlepšit své postavení na trhu práce, se nabízí hned několik. Jednou z nich je vlastní rozvoj v podobě vzdělávání na odborné stáži.
 • Kdo šidí daně, spláče nad důchodem! (Rytmus života)
  prázdná peněženka (ilustrační foto)Výplatou důchodů je u nás pověřena Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta nedávno upozornila na to, že mnoho občanů si na důchod neplatí vůbec, anebo v tak malé výši, že mohou mít v důchodovém věku velký problém. Pokud jim vůbec nějaký důchod přiznají, bude tak nízký, že může být i pod sociálním minimem.
 • Počty pěstounských rodin rostou (ct24.cz)
  Rodina (ilustrační foto)Od chvíle, kdy před osmi měsíci státní instituce začaly cíleně vyhledávat pěstouny a podporovat přechod dětí z ústavní péče, přibylo tisíc nových pěstounských domácností, díky kterým 600 kojenců a batolat neskončilo v ústavech. A zájem o profesionální rodičovství neklesá. Česká republika se dlouhodobě řadí k zemím s největším počtem dětí umístěných do různých typů ústavů.
 • Výstava úřadu práce představí život s hendikepem (Zlínský deník)
  Logo ÚPJak se vozíčkář dostává do schodů pomocí schodolezu či jak se pracuje se slepeckým psem. To vše se můžete dozvědět na výstavě Metodický den zvláštních pomůcek, kterou pořádá zlínská pobočka úřadu práce ve spolupráci s Cechem mobility 19. října 2013 od 8 do 16 hodin. Výstava se koná v prostorách budovy Okresní správy sociálního zabezpečení na tř. Tomáše Bati 3792.
 • Neschopenky i nadále budou v papírové podobě (prvnizpravy.cz)
  ilustrační fotoLékaři budou moci další dva roky posílat České správě sociálního zabezpečení neschopenky v papírové podobě, na výjimce se dohodl ministr práce a sociálních věcí František Koníček s prezidentem ČLK Milanem Kubkem a ústředním ředitelem ČSSZ Vilémem Kahounem.
 • Po lékařích dostali výjimku na elektronickou komunikaci i živnostníci (parlamentnilisty.cz)
  ilustrační fotoPovinnost osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) podávat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) formuláře pouze elektronicky, která měla platit od začátku roku 2014, se o rok odložila. Na výjimce se dohodl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun s ministrem práce sociálních věcí Františkem Koníčkem.
 • Senát definitivně pohřbil kontroverzní sKartu
  ilustrační fotoKontroverzní sKarty, jejichž prostřednictvím se měly vyplácet sociální dávky, definitivně skončí letos na podzim. Rozhodl o tom ve čtvrtek Senát. Pokud zákon podepíše prezident, je možné stihnout termín jejich ukončení k 1. říjnu.
  Právo, 13. 9. 2013
 • Kdy vás může zaměstnavatel převést na jinou práci a kdy přeložit? (mesec.cz)
  ilustrační fotoJak moc s vámi může zaměstnavatel manipulovat? Co vám zaměstnavatel může sám změnit oproti ujednání v pracovní smlouvě?
  měšec.cz, 12. 9. 2013
 • Povinné elektronické neschopenky odloženy do roku 2016 (E15.cz)
  ilustrační fotoLékaři budou moci psát papírové neschopenky ještě dva roky. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček vyhověl žádosti České lékařské komory a prodloužil přechodné období až do roku 2016.
  E15.cz, 11. 9. 2013
 • Úřady práce pomáhají v rozjezdu podnikání (personalista.com)
  ilustrační fotoStovkám lidí poskytují finanční příspěvky na založení vlastního podnikání. Od začátku roku rozdaly 149 milionů a pomohly tak odstartovat vlastní byznys skoro 1 500 lidí. Průměrný příspěvek jednotlivci tvoří 40 až 80 tisíc. Nejde sice o závratnou částku, do začátku to však stačí.
  personalista.com, 10. 9. 2013
 • MPSV: Bezdomovectví v Česku hrozí až 100 000 lidem, chystáme pomoc (ct24.cz)
  ilustrační fotoÚřady v současnosti v České republice evidují 30 tisíc bezdomovců, dalších sto tisíc lidí je ztrátou střechy nad hlavou vážně ohroženo. Na tiskové konferenci to uvedl ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček, který zároveň představil první republikovou strategii pro boj s bezdomovectvím.
  ct24.cz, 10. 9. 2013
 • Podíl nezaměstnaných se v srpnu nezměnil, hrozí ale výkyvy (ct24.cz)
  ilustrační fotoSrpnová nezaměstnanost zůstala stejná jako v červenci. Bez práce bylo 7,5 procenta lidí. Počet volných pracovních míst podle Českého statistického úřadu zvolna roste, o něco víc je ale i nezaměstnaných.
  ct24.cz, 9. 9. 2013
 • Češi pracují i v důchodu. Penzi si za to nechalo zvýšit 90 000 důchodců (mesec.cz)
  ilustrační fotoOd doby, kdy platí možnost si za výdělečnou činnost v důchodu nechat zvýšit penzi, jí využilo téměř 95 000 důchodců.
  mesec.cz, 9. 9. 2013
 • Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu (finance.cz)
  ilustrační fotoNěkteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?
  finance.cz, 9. 9. 2013
 • Naděje pro lidi bez práce: úřady pomáhají v rozjezdu podnikání (ct24.cz)
  ilustrační fotoPočáteční kapitál – klíčová věc, bez které se každý začínající podnikatel neobejde. Vrhnout se do nového záměru a investovat přitom vyžaduje nejen peníze, ale hlavně odvahu. Oboje se nyní úřady práce snaží vzbudit u nezaměstnaných.
  ct24.cz, 7. 9. 2013
 • ČSSZ už zvýšila penzi 95 000 pracujících důchodců (Právo)
  ilustrační fotoZa dobu, ve které si starobní důchodci mohou svůj důchod vylepšit výdělečnou činností, vyřídila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) asi 95 tisíc žádostí o zvýšení starobního důchodu. Právu to sdělila tisková mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.
  Právo, 7. 9. 2013
 • Náměšť: Kavárna Pohodička jako sociálně terapeutická dílna (novinkyvysocina.cz)
  ilustrační fotoZa účasti hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka byla tento týden v Náměšti nad Oslavou otevřena Kavárna Pohodička, která slouží jako sociálně terapeutická dílna a byla vybudována v rámci projektu Podpora transformace sociálních služeb.
  novinkyvysocina.cz, 6. 9. 2013
 • Elektronická neschopenka: Lékaři nejsou připraveni (prvnizpravy.cz)
  ilustrační fotoO elektronickém podání chceme jednat s lékaři, říká ministr práce. Už příští týden by se mělo uskutečnit jednání ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka s vedením České lékařské komory.
  prvnizpravy.cz, 6. 9. 2013
 • Příjem domácností stoupl za 20 let čtyřnásobně, u důchodců to bylo ještě víc (novinky.cz)
  ilustrační fotoPrůměrný měsíční příjem domácností zaměstnanců stoupl v letech 1993–2012 téměř čtyřnásobně, konkrétně z 3571 korun na 13 363 korun na jednoho jejího člena.
  novinky.cz, 6. 9. 2013
 • Mladí můžou získat praxi, která jim usnadní budoucí pracovní uplatnění (Finance.cz)
  ilustrační fotoPodstatou nového projektu na podporu absolventů bez praxe je, aby mladí lidé získali praxi, která jim pomůže najít dlouhodobé pracovní uplatnění. Dále je to samozřejmě zejména na jejich schopnostech a potřebách zaměstnavatelů, uvedla tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věci Štěpánka Filipová.
  Finance.cz, 6. 9 .2013
 • Novinky usnadní výuku znevýhodněných dětí (Právo)
  ilustrační fotoPočet znevýhodněných dětí ve školách v posledních letech narůstá a učitelé jsou často postaveni před úkol, jak dětem vysvětlit, že spolužák je na vozíčku. A jaké vhodné pomůcky pro výuku zvolit nebo jak předcházet konfliktům ve třídách.
  Právo, 6. 9. 2013
 • Příbram chce zvýšit kvalitu poskytování sociálně-právní ochrany dětí (novinky.cz)
  ilustrační fotoRada města Příbrami na svém posledním jednání jednomyslně schválila podání žádosti o dotaci z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost na projekt Zvýšení kvality poskytování sociálně-právní ochrany dětí ve správním obvodu Příbram.
  novinky.cz, 5. 9. 2013
 • Ve druhém pilíři je zatím 80 tisíc lidí (tyden.cz)
  ilustrační fotoPočet lidí, kteří si spoří na stáří v novém, tzv. druhém pilíři penzijního systému, se pomalu zvyšuje. Po osmi měsících jeho provozu jich bylo necelých 80 tisíc.
  tyden.cz, 5. 9. 2013
 • Ptáme se na ČSSZ (Táborský deník)
  ilustrační fotoTáborský deník každý týden přináší rady, jak se orientovat v sociálním systému. Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat.
  Táborský deník, 5. 9. 2013
 • Senát asi podpoří nároky invalidů na příspěvek (denik.cz)
  ilustrační fotoDotace na sociální služby zřejmě bude ještě příští rok místo krajů dál rozdělovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Počítá s tím novela zákona o sociálních službách, jejíž schválení beze změn dnes Senátu doporučil jeho ústavně-právní výbor.
  denik.cz, 4. 9. 2013
 • Ministr Koníček jednal v Havířově o systému sociálních dávek (moravskoslezskenovinky.cz)
  ilustrační fotoNezaměstnanost, sociální politika, efektivnost některých projektů řešící problematiku romské menšiny v Havířově či činnost havířovského Úřadu práce byla témata, o kterých jednali primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk a ministr práce a sociálních věcí František Koníček.
  moravskoslezskenovinky.cz, 4. 9. 2013
 • Státní rozpočet ušetří, na penzi spoří málo lidí (MF Dnes)
  ilustrační fotoDůchodovou reformu kritici vinili z toho, že odčerpá peníze ze státního penzijního pilíře. Protože se však do reformy zapojil jen zlomek lidí, stát proti předpokladům ušetří. Podle zprávy ke státnímu rozpočtu 2013 počítalo ministerstvo s výpadkem šesti miliard korun. Deficit rozpočtu by tak díky málo populární reformě mohl být až o pět miliard nižší.
  Mladá fronta DNES, 4. 9. 2013
 • Kdo a kdy může čerpat ošetřovné? (finance.cz)
  ilustrační fotoZákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok.
  finance.cz, 2. 9. 2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 06:27.