Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Nejvyšší platy? Manažeři, poradci, právníci (LN)

„Je to v největší míře vyšší management. Ředitelé firem nebo vedoucí významných oddělení, jako například finanční nebo obchodní ředitelé. Dále tam patří obchodníci, konzultanti poradenských nebo IT firem. S platy nad 100 tisíc se také často setkáváme u špičkových technických specialistů, především v IT a strojírenském vývoji,“ vyjmenovává Jiří Halbrštát, manažer společnosti ManpowerGroup, která vyhledává pracovníky pro vyšší manažerské posty.

Oněch 36 tisíc zaměstnanců „milionářů“ tvoří asi jedno procento všech zaměstnanců. Nad 100 tisíc korun berou také někteří piloti, specialisté řízení letového provozu, pracovníci ve výzkumu a vývoji ve farmacii, architekti renomovaných studií nebo právníci ve větších nebo specializovaných advokátních kancelářích.

Analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský dodává, že k takto vysokým platům se mohou dostat i špičkoví lékaři, část soudců, státních zástupců a vrcholných ústavních činitelů. Výše výdělků zaměstnanců často závisí také na tom, kde sídlí zaměstnavatel. K nejvyšším platům v Česku mají největší šanci se dostat lidé pracující v Praze.

„Ve firmách s vyšším obratem a maržemi je nadstandardní výdělek pravděpodobnější. Stejná pozice, například finanční ředitel, může být diametrálně odlišně ohodnocena ve firmách různých velikostí, v rozdílných odvětvích a regionech,“ vysvětluje Dombrovský.

Živnostníků „milionářů" je méně „Milionářská“ daň by kromě zaměstnanců dopadla i na živnostníky a podnikatele, tedy na stejnou skupinu, která má již od letošního roku platit takzvaný sociální příspěvek. Tedy sedmiprocentní daň pro bohaté, kterou zavedla Nečasova vláda. Hrubý odhad, kolika z asi milionu osob samostatně výdělečně činných by se vyšší zdanění týkalo, je možné si udělat z daňových výkazů. Pokud by se výdělek živnostníků zjednodušil na dílčí základ daně, což je rozdíl mezi různými příjmy a výdaji, tak se nad hranici 100 tisíc korun měsíčně dostalo v roce 2012 zhruba 10 tisíc podnikatelů, vyplývá z informací Generálního finančního ředitelství.

Daňové zatížení příjmů v Česku patří už v současnosti mezi nejvyšší ve světě. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci musí Češi platit z 34 členských zemí deváté nejvyšší daně. Společně se sociálními a zdravotními odvody jim v průměru spolknou ze mzdy 42,4 procenta.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 03:30.