Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Práci pro obec si lidé chválí (5plus2.cz)

Údržba zeleně a úklid ulic. Nejčastější činnost při veřejně prospěšných pracích.

Je to možnost, jak si přivydělat a zároveň získat čas při hledání dalšího uplatnění. Například nezaměstnaná obyvatelka Petrovic u Moravského Krumlova se stala novou místní hospodskou.

"Když je vám přes padesát, nové zaměstnání sháníte těžko. I když jsem mohla ještě pobírat podporu, rozhodla jsem se pracovat pro obec. Když se pak naskytla příležitost pronajmout si pohostinství, podala jsem žádost a čekala, jestli to vyjde," popisovala Marie z Petrovic, která se klientkou úřadu práce stala před několika měsíci.

Do výběrového řízení se nakonec přihlásila jako jediná, pohostinství se začne naplno věnovat od října. Veřejně prospěšné práce si pochvaluje.

"Divím se, že se jim někteří brání. Škoda, že je to jen sezonní záležitost. Pracovat v místě bydliště je velká výhoda," míní. Pro někoho práce i v zimě.

V Petrovicích letos v dubnu nastoupily do služeb obecního úřadu tři nezaměstnané ženy.

"Starají se o obecní zeleň, úklid prostranství a obecních budov. Nyní natírají zábradlí. S kvalitou jejich práce jsme velmi spokojení. Zájemců je ale víc, než můžeme uspokojit," konstatovala petrovická starostka Irena Závišková.

I když klienti úřadu práce ve vesnici pracují vždy jen od jara do podzimu, osvědčení pracanti mohou dostat šanci na přivýdělek i v zimě, třeba při úklidu sněhu. Na každého nezaměstnaného obec dostává na mzdu a povinné odvody jedenáct tisíc korun. Ze svého jim připlácí další dva tisíce korun. O veřejnou zeleň se nezaměstnaní starají v Moravském Krumlově, kde už přes deset let vypomáhají v Technické a zahradní správě. Ředitel Jiří Kubík má zkušenosti s neúnavnými pracanty vděčnými za přivýdělek i lajdáky.

"Například letos k nám nastoupilo šest nezaměstnaných. S jedním jsme se ale rozloučili, protože nejevil zájem o práci," konstatoval. V této městské organizaci nastupují adepti v dubnu a končí v říjnu. Na starosti mají zejména údržbu 25 hektarů veřejné zeleně.

Domluvit, dohodnout, a když to jinak nejde, dát to příkazem. Komentuje zkušenosti s jedenácti pracovníky místostarosta Hodonic Jan Rožnovský.

"Je hodně důležité zapracovat systém a kontrolu. Jsem s jejich prací spokojen a obec také podle toho také vypadá. Všichni pracovníci jsou místní, v obci máme asi 130 nezaměstnaných." Nejčastěji tito lidé uklízejí ulice, sečou trávu nebo vysazují dřeviny. Zvládají mechanizaci i práci v pokladně.

Sedmnáct pracovních míst vytvořili v Únanově.

"Sedm lidí uklízí veřejná prostranství a udržuje zeleň. V létě zaměstnáváme dalších deset lidí na koupališti," počítá starosta Vojtěch Fabík. Zkušenosti má jen dobré. "Někteří zvládnou obsluhovat složitější mechanizaci nebo zasednout do pokladny koupaliště. Jejich práce si nesmírně vážím, a tak se je snažíme i finančně motivovat."

Dobré zkušenosti a velká pomoc pro obec. Tak veřejně prospěšné práce hodnotí i ve Višňovém, Blížkovicích i Dobšicích. "Mezi nezaměstnanými je mnoho šikovných a pracovitých lidí, kteří by se uživili i jako samostatně podnikající řemeslníci, jenom jim chybí odvaha. Důležité je neztrácet pracovní návyky a udržovat sociální kontakty. To platí především pro osoby předdůchodového věku," zauvažoval starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. Pod veřejně prospěšné práce se však schová mnohem víc, než jen úklid.

"Může jít i o práci osobního asistenta osob se zdravotním postižením, pomocné práce v charitě, v oblasti sociální a kulturní, ve školách a při údržbě sportovišť," vypočítal ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 2.9.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 00:10.