Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Důchodci si v příštím roce polepší o 65 korun (tyden.cz)

Starobní důchody by se v příštím roce podle nynějších pravidel mohly zvednout v průměru zhruba o 65 korun. Novinářům to řekl ministr práce František Koníček. Penze zvyšuje vláda svým nařízením, rostou vždy od ledna. Předchozí kabinet přidávání důchodcům přibrzdil, snížení valorizace zvolil jako jedno z úsporných opatření.

"Ani vláda, ani já jako ministr nemáme jiné možnosti, než které nám umožňuje zákon. Podle toho, co nám podle statistických údajů vychází, považuju to téměř za neřestné a nemravné, protože valorizace bude v průměru činit nějakých 63 či 65 korun," uvedl Koníček. Dodal, že zákon o zvyšování penzí musí respektovat.

Podle ministra by pevná část penze, která je pro všechny důchodce stejná, mohla růst o 60 korun. Zvedla by se tak na 2 390 korun. Nyní činí 2 330 korun. Pohyblivá částka by se tedy podle nynějších odhadů zvýšila zhruba o tři až pět korun. Důchody se do loňska zvedaly vždy od počátku roku o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od letoška rostou už jen o třetinu růstu reálných mezd a třetinu růstu cen. Omezení valorizace na tři roky patřilo ke škrtům, díky nimž chtěla bývalá Nečasova vláda udržet schodek rozpočtu a zemi dál nezadlužovat. Počítala s tím, že by tak stát do roku 2015 mohl ušetřit celkem 47,7 miliardy korun.

Zákon o důchodovém pojištění mluví ale o tom, že se penze zvyšují "nejméně" o třetinu růstu cen a reálných mezd. Kabinet by tedy mohl případně ve svém nařízení přikročit i k vyšší částce. Letos od ledna dostali starobní důchodci a důchodkyně přidáno v průměru 137 korun. Průměrný penzista tak měl měsíčně dostávat 10.913 korun. Pevná část důchodu se zvedla o 60 korun na 2 330 korun. Procentní část vzrostla o 0,9 procenta. Stejně se zvýšily i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:19.