Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

30 tisíc bezdomovců v Česku: Co s nimi? Rusnokův ministr přišel s řešením (blesk.cz)

A tak přišel s koncepcí, co by všechno stát měl zařídit, aby se alarmující stav zmírnil. Vedle toho však řešilo Koníčkovo ministerstvo i jiné věci. Třeba o kolik se zvedne starobní důchod.

Co všechno koncepce ministra Koníčka obsahuje? Jde především o opatření v bydlení, zdravotní péči a sociálních službách, která by stát měl podniknout do roku 2020. Prioritu a konkrétní podobu jednotlivých kroků ministerstvo práce ještě upřesní. Stejně tak to, kolik jednotlivé kroky budou stát. K financování se však počítá i s fondy EU.

Bezdomovců je podle Koníčka kolem 30 tisíc, problémy však hrozí i dalším občanům. "Je to sociální fenomén, který u nás narůstá s tím, jak dochází k těžkým sociálním situacím. Nejvíc postiženou skupinou jsou osoby nad 65 let," uvedl ministr.

Chráněné byty pro bezdomovce

Sociální bydlení pro potřebné však v Česku neexistuje. Předchozí Nečasova vláda počítala s tím, že nějaký model řešení do konce roku navrhne, ale nestihla to. Koníček tak koncepci chráněného bydlení převzal a pracuje na ní spolu s ministerstvem pro místní rozvoj.

Vyhlídky jsou takové, že do tří let by bezdomovci mohli začít chodit do chráněných bytů, odrazit se zde ode dna, získat pak nájemní byt a vrátit se do běžného života. Co se zdravotní péče týče, fungovat by měly také ordinace pro bezdomovce. Posílena také bude terénní práce mezi bezdomovci a sociální pracovníci se chtějí zaměřit více také na lidi, kterým ztráta střechy nad hlavou aktuálně hrozí. Třeba kvůli exekuci. Podle expertů je přitom zajištění bydlení nejdůležitějším úvodním krokem. Chystá se tak projekt, který bude sledoval, jak si bývalí bezdomovci samostatné bydlení udrží.

Starobní důchod stoupne o 65 Kč

Vedle plánu na boj s bezdomovectvím pak dnes ministr práce Koníček oznámil, jak to bude příští rok pravděpodobně se starobními důchody. Zatímco letos dostali penzisté přidáno 137 Kč, příští rok by se důchody měly v průměru zvednou o 63 až 65 korun.

"Považuji to téměř za nečestné a nemravné," upozornil Koníček.

Musí však prý respektovat zákon o zvyšování penzí, který odsouhlasila Nečasova vláda. Ta se snažila důchodcům jejich příjem snížit v rámci úsporných opatření.

Zdroj: blesk.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 07:08.