Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Český kurzarbeit zachránil židli stovkám zaměstnanců (ct24.cz)

Zbytek mzdy zaměstnancům doplatí Evropská unie z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (OP LZZ). Podle podnikatelských svazů jsou ale podmínky pomoci pořád příliš složité.

Prázdné kanceláře, vypnuté přístroje a zahálející elektronika – tak by to vypadalo možná ve více než stovce firem, které mají problémy se svými financemi, kdyby nezažádaly o podporu a příspěvek. Celkem o úlevy prostřednictvím kurzarbeitu zažádalo 197 firem, z toho 107 na příspěvek skutečně dosáhlo. Ministerstvo práce rozdělilo celkem téměř 17 milionů korun.

Podnikatelé vidí v systému složitosti

Na realizaci projektu v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost je připraveno až 400 milionů korun. Snáší se ale i kritika.

"Systém čerpání je velmi zdlouhavý," říká Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Kvůli původu dotací ale systém změnit nejde.

"Prostředky jsou čerpány z Evropské unie a pravidla čerpání jsou poměrně přísná," tvrdí Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Právě v tom, že peníze přicházejí z Evropy, a ne z českého rozpočtu, je podle podnikatelů problém. V případě změn pravidel je totiž nutné složitě vyjednávat s Bruselem výjimky.

Zdroj: ct24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:12.