Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Senátoři dorovnali slovenské důchody (deniky.cz)

Nárok na dorovnání budou mít lidé, kteří pobírají český i slovenský důchod, které jsou v součtu nižší, než kdyby dostávali pouze český důchod přiznaný za dobu existence společného státu. Novela se tak dotkne asi deseti tisíc lidí, přičemž průměrná výše příspěvku by se měla pohybovat kolem 1100 korun.

„Zaznamenali jsme řadu případů, kdy lidé měli pocit, že se jich rozpad federace právě v oblasti starobního důchodu nepříznivě dotkl,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Celkové náklady se odhadují na 3,8 miliardy korun. Příspěvek bude vyplácet Česká správa sociálního zabezpečení a půjde o samostatnou dávku, která bude vyplácena jen s českým důchodem.

„ČSSZ může o žádostech o dorovnání důchodu začít rozhodovat až od okamžiku, kdy novela nabude účinnosti. V tuto chvíli je předčasné žádosti o dorovnání zasílat ČSSZ. Je třeba, aby lidé, kterých se nová norma týká, vyčkali do účinnosti této právní úpravy,“ doplnil šéf správy Vilém Kahoun.

Jestliže se tedy novela objeví ve Sbírce zákonů letos v září, budou mít lidé na dorovnání nárok od 1. prosince. Česko přestalo nižší slovenské penze dorovnávat v roce 2011, protože podle Soudního dvoru EU by musel být příspěvek vyplácen i ostatním občanům EU, kteří pracovali v Československu a mají menší penzi. Jinak by se jednalo o diskriminaci. Senát rovněž schválil předlohu, podle které by účastníkům jednoletých pomaturitních jazykových kurzů zůstaly výhody studenta. Stát by tedy za ně dál odváděl zdravotní a sociální pojištění.

Také souhlasil s reorganizací Vojenské policie. Nově bude mít dvě části. První bude podřízena ministrovi obrany a bude sloužit k odhalování protiprávního jednání vojáků. Druhá složka bude zajišťovat pořádkové a dopravní služby a bude pod náčelníkem generálního štábu.

Zdroj: deniky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 26.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:06.