Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Transformace Domova pro osoby se zdravotním postižením Stod pokračuje (novinky.cz)

Už od roku 2011 probíhá v Domově pro osoby se zdravotním postižením (DZOP) Stod, pilotním zařízení transformace sociálních služeb v Plzeňském kraji, proces, jehož cílem je umožnit uživatelům domova žít v přirozené komunitě s podporou odpovídající individuálním potřebám uživatelů. Velkokapacitní ústavní služba pro lidi s postižením je tak nahrazena bydlením a podporou klientů v běžném prostředí. Díky transformaci pobytových sociálních služeb mohou uživatelé DOZP žít v nově vybudovaných domácnostech, chráněných bytech nebo nízkokapacitních domovech pro osoby se zdravotním postižením a žít způsobem života, který je obvyklý pro jejich vrstevníky.

"Jedním z našich cílů je podpořit samostatnost klientů a jejich zapojení do běžného života," uvedl Zdeněk Honz, krajský radní pro oblast sociálních věcí.

Projekt Transformace DOZP Stod – I. etapa plánuje přestěhování osmašedesáti klientů do samostatného bydlení v lokalitách v okolí města Stod. Už v roce 2011 byly opraveny dvě bytové jednotky v Holýšově, kde našlo nové bydlení pět klientů DOZP Stod. Od čtvrtka 22. srpna další zrekonstruovaný byt (3+1) v Holýšově využívají tři uživatelé DOZP. Do konce příštího roku by se dalších šedesát klientů mělo přestěhovat do domů v Holýšově, Stodě, Nýřanech a Dnešicích. V rámci druhé etapy transformace, která už také probíhá a měla by být uzavřena do konce roku 2015, pak nové bydlení čeká na čtyřicet jedna uživatelů DOZP Stod.

Projekt Transformace DOZP Stod je realizován v rámci Integrovaného operačního programu, prioritní osy 3 - Zvýšení kvality a dostupnosti veřejných služeb. Prostředky na jeho uskutečnění jsou z 85 % hrazeny z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z 15 % ze státního rozpočtu ČR.

Zdroj: novinky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 08:34.