Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Pracujícím na Slovensku do 1993 doplatí stát důchody (aktuálne.cz)

Nárok na dorovnávací příspěvek by měli mít ti, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok. Počítá s tím novela, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Novelu schválil Senát, nyní míří k prezidentovi

Průměrná výše příspěvku se má pohybovat kolem 1100 korun měsíčně a týkat se má zhruba 10 tisíc lidí. Příspěvek má být podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. Přídavek by mohli dostat třeba lidé, kteří před rozdělením státu bydleli v Česku a jejich zaměstnavatel sídlil na Slovensku. O přídavek by senioři museli požádat Českou správu sociálního zabezpečení. Částka má být stanovena jako rozdíl mezi případným důchodem, který by žadatel dostával za českých podmínek, a součtem skutečné české a slovenské penze. Celkové náklady za celou dobu výplat se odhadují na 3,8 miliardy korun.

Nejvyšší sumu by měl stát podle propočtů vyplácet na dorovnávací příspěvky v roce 2020, a to 130 milionů korun ročně, uvedla senátorka ODS Daniela Filipiová. Ještě v roce 2047 by se příspěvky mohly vyplácet zhruba tisícovce lidí, dodala.

Česko přestalo nižší slovenské penze Čechům doplácet předloni na podzim po vyjádření Soudního dvora EU. Podle něj by totiž musel být důchod dorovnán i lidem z ostatních unijních států, kteří pracovali v Československu a mají penzi menší, jinak by šlo o diskriminaci. Český Ústavní soud potom uvedl, že evropský soud nezohlednil specifické poměry po rozdělení společného státu a penze by se dorovnávat měly. Nejvyšší správní soud se tedy na Soudní dvůr EU obrátil znovu. Vláda pak v létě uložila ministerstvu práce, aby navrhlo model dorovnávání penzí.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 23.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 05:23.