Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Úřady práce nestíhaly. Vystresované zaměstnance posílí stovky nových (Tyden.cz)

"V rámci sociální reformy došlo k tomu, že Úřad práce se stal výplatním místem pro všechny nepojistné sociální dávky, a původní poslání úřadu, které bylo jeho základní agendou, tedy aktivní politika zaměstnanosti, se poněkud upozadilo," řekl novinářům včera na tiskové konferenci Koníček.

"Ti lidé dnes pracují pod enormním stresem," popisoval situaci zaměstnanců Úřadu práce. "Já jsem navštívil předminulý týden severní Moravu. Tam kvůli stresu odešlo z bývalých okresních úřadů práce až 30 nebo 40 procent zaměstnanců, kteří nebyli schopni ten stres snášet, včetně tragických situací, kdy někteří kvůli tomu stresu bohužel na pracovišti zemřeli," dodal Koníček.

Opřel se tak nepřímo do bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), za jehož úřadování sociální reforma vznikla. Když Drábek v roce 2011 oznamoval sloučení regionálních úřadů práce v jeden celostátní, odůvodňoval to zjednodušením struktury a velkými úsporami na personálních výdajích. Jenom v roce 2011 to mělo být 180 milionů korun.

"Organizační změna nemá žádný dopad na kontakt úřadů práce s klienty. Všech 409 pracovišť zůstává v činnosti. Pro klienty se nic nemění," konstatoval tehdy Drábek.

Současně s tím došlo ke snižování stavu zaměstnanců o téměř dva tisíce. Do toho ovšem přišly i další změny, totiž převedení výplaty veškerých nepojistných sociálních dávek - do té doby část z nich vyplácely obecní úřady - na Úřad práce a zavedení nového počítačového systému, který bohužel příliš kvalitně nefungoval. Podmínky zadání výběrového řízení na tento nový systém přitom kritizovala i opozice a po čase jej zrušil antimonopolní úřad.

Koníček se proto chce zaměřit i na další fungování počítačového systému pro výplatu dávek. V září prý předloží vládě návrh řešení, které bude obsahovat postup jednotlivých kroků nastavení nového systému. Ten by měl být rozepsaný týden po týdnu. Nastavení nového systému podle něj ovšem bude trvat ještě dlouho.

Zdroj: Tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 04:42.