Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Jak sKartu nahradí složenka či účet? Úřad poradí (Právo)

Podle ministerstva by vše mělo proběhnout tak, aby dávky byly vypláceny v řádných termínech a klienti nebyli zatíženi složitou administrativou.

A jak podotkla ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková: „pro většinu klientů sKaret to nebude znamenat vůbec nic, protože ji nikdy neaktivovala, nevyužívá ji a má ji doma založenou“.

Jen málo lidí totiž sKartu využívalo například při výběru u bankomatu či platbě v obchodě anebo si nechávalo posílat peníze složenkou. Ostatní si dávky nechali přeposílat z sKonta České spořitelny vázaného k sKartě přímo na svůj účet, který běžně využívají. K tomu není aktivace sKarty zapotřebí. Podle Bílkové ale nemusí nikdo kvůli rušení sKarty chodit na úřad. Nejprve dostanou všichni klienti dopis, v němž budou informováni, jak by si dále představovali příjem dávek. Zvolit si mohou zasílání složenky, která podle zákona má být, na rozdíl od výplaty důchodů, zdarma. Pokud si někdo na sKartu zvykl, má si podle doporučení ministra vyjednat s bankou založení účtu, kam mu budou dávky přicházet. Bude ale zřejmě muset počítat s bankovními poplatky.

Klient by pak měl úřadu práce odepsat, jaký způsob výplaty dávek zvolí, a případně dodat adresu či číslo konta, kam budou peníze zasílány. Lidem, kteří si kartu neaktivovali, budou peníze nadále zasílány na jejich vlastní účet a budou moci zelenou sKartu zničit. Pokud klient neodpoví a nebude známo číslo jeho účtu, bude dostávat peníze složenkou na adresu uvedenou v databázi. Úřad práce má na vyřízení této hlavní administrativy dva měsíce, což asi nepotěší úředníky, kteří se už dnes hroutí kvůli nefunkčním systémům na výplatu dávek. Podle Bílkové se vyšší zátěž bude týkat jen rozesílání dopisů, poté už by se měla situace opět stabilizovat.

Koníček pak potvrdil, že zátěž byla mnohde extrémní.

„Před dvěma týdny jsem navštívil severní Moravu – kvůli stresu odešlo tady z úřadů práce třicet až čtyřicet procent zaměstnanců, kteří už nebyli schopni ten stres snášet,“ řekl. Někteří úředníci podle něj za stres zaplatili životem přímo na pracovišti.

Minus 53 miliónů

Nyní sKartou disponuje 277 300 lidí, dalších 4190 ji odmítlo. Do včerejšího dne vyplatil jejím prostřednictvím úřad práce více než 2,1 miliónu dávek, přes konta České spořitelny se prohnalo 11,56 miliardy korun. Podle informací ministerstva se po zavedení sKaret na poštovném ušetřilo 38 miliónů, ač jejich duchovní otec Jaromír Drábek (TOP 09) tvrdil, že sKarty ušetří až čtvrt miliardy ročně. Náklady spojené s sKartou se vyšplhaly na 82,54 miliónu a dalších 5,24 miliónu bude stát zrušení tohoto projektu. Dvě pokuty od Úřadu na ochranu osobních údajů pro ministerstvo vyšly na tři milióny. Takže po sKartě podle těchto čísel zůstává díra 53 miliónů. Česká spořitelna do projektu investovala nejméně 300 miliónů. Otázka zůstává, zda bude chtít kompenzaci. Koníček ještě hodlá se zástupci banky jednat.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 10:30.