Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

František Koníček: Rozhovor - Rušení sKaret, Ozvěny dne (ČRo - Radiožurnál)

„Zjednodušeně řečeno to tak je, nicméně ta celá procedura úplně tak jednoduchá není, my jsme na ni připraveni, neboť pracovala už pracovní skupina mezi spořitelnou a ministerstvem práce sociálních věcí a úřadem práce,“ řekl ministr Koníček.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Víc než 270 tisíc lidí může pomalu vyhlížet dopis, který je ujistí o zrušení kontroverzních sKaret. Poslanci už souhlasili, čeká se pouze na definitivní schválení Senátem. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček dnes upřesnil, že návrat k původní výplatě sociálních dávek bude stát víc než 5 milionů korun. Za sKartami stál někdejší šéf resortu Jiří Drábek z TOP 09. Sliboval si od nich úspory v řádech milionů. Proti se ale nakonec postavili i partneři z bývalé vládní koalice. Ministra Koníčka jsem se zeptala, jestli se tedy vše vrací k předchozímu systému výplaty dávek?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Zjednodušeně řečeno to tak je, nicméně ta celá procedura úplně tak jednoduchá není, my jsme na ni připraveni, neboť pracovala už pracovní skupina mezi spořitelnou a ministerstvem práce sociálních věcí a úřadem práce. Ta situace je taková, že sKarty, já to řeknu velmi lapidárně, budou vypnuty do 6 měsíců od data, kdy nabude ten zákon účinnosti. To znamená, toto je lhůta, v níž dojde ke změnovému řízení mezi klientem a úřadem práce, kdy ti klienti, aniž budou nějak jakoby obtěžováni, bude oslovovat úřad práce a dá jim volbu toho, jakým způsobem chtějí být tedy obslouženi.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Tedy jestli složenkou nebo na účet?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Složenkou nebo na účet, ano, přesně tak.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Může se stát, že během těch změn, protože jich nebylo málo taky v posledních měsících, co se týká výplaty sociálních dávek, dojde k nějakým výpadkům, že někteří z příjemců budou muset čekat delší dobu, bude to náročné na úřady práce?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Tak podívejte se, do jednoho měsíce úřad práce je povinen, aby obeslal všech asi 277 tisíc 300 klientů. Do 2 měsíců mají tito klienti jaksi právo sdělit volbu toho platebního instrumentu a způsob, jak chtějí být tedy obslouženi. Pro úřad práce ta první vlna bude znamenat zcela určitě vyšší intenzitu, nicméně jakmile pomine ta první vlna, tak potom se to dostane do normální rutinní práce tak, jak byli obsluhováni ostatní klienti, kteří sKartu neužívali. Trošku komplikovanější je situace u těch sKaret, které byly pro OZP, čili osoby se zdravotním postižením. Tam dojde vlastně k vydání speciálních průkazů, které budou navíc v sobě mít tu bývalou funkci sKarty, která bude dosvědčovat vůči jiným úřadům než je MPSV ten jejich zdravotní handicap, aby mohli čerpat i příslušné výhody.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Budou tedy čekat déle na ty průkazy, než jiní příjemci? Bude to pouze komplikovanější?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Ne, ne, ne, tak oni si vyberou nějaký platební instrument a metodu, bude probíhat /nesrozumitelné/ na úřadu práce, na které mají 2 měsíce. Pokud by to do 2 měsíců nebylo, tak to bude pokračovat prostě tak, jak to vlastně běží doteď, protože, jak říkám, karta bude vypnuta definitivně až 6 měsíců od data účinnosti toho zákona, takže, když si vezmeme, že to projde Senátem a pokud pan prezident podepíše konec srpna nebo konec září, pak se bavíme někde o horizontu konec února příštího roku, kdy vlastně ta karta z hlediska cloudu a podpory aplikace měla být vypnuta.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Jednáte taky s Českou spořitelnou, hrozí, že by banka vůči státu uplatňovala nějaké nároky na odškodnění kvůli tomu, že nebude platit ta dlouhodobá smlouva, kterou původně stát uzavřel?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Tak smlouva existuje, my v současné době každá ze smluvních stran asi si připravuje svoji právní pozici, v jaký je. Navíc tady čekáme pořád ještě na výsledek ústavní činnosti, která byla podána, která je pro obě dvě smluvní strany poměrně důležitá. Pokud ten verdikt Ústavního soudu by byl takový hypotetický, že smlouva nebyla uzavřela v souladu s ústavním pořádkem České republiky nebo to znamenalo porušení zákona, pak pochopitelně je to záležitost, kdy ta smlouva jako ex nunc bude neplatná a to všechno může velmi výrazně změnit právní pozice obou dvou vyjednávacích stran, čili teď intenzivně jednat, já nemyslím, že má smysl. My jsme si řekli s panem generálním ředitelem, že budeme vést korektní jednání. Zcela určitě koncem srpna bude nějaká první konzultační schůzka, ale do doby, než zákon o zrušení sKaret bude účinný, to budou spíš řekněme schůzky formou konzultací a příprava na to finální jednání.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka
Uvádí ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Zdroj: ČRo – Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.2. 2018 000 08:19.