Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Postižení lidé dostanou opět své příspěvky (deniky.cz)

„Zjednodušuje, a to je velmi podstatné pro osoby se zdravotním postižením, celé řízení o vydání a přiznání průkazu ZP, ZTP a ZTP/P,“ řekl při druhém čtení ve sněmovně ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček. „Příspěvek na mobilitu bude automaticky poskytován držitelům průkazu ZTP a ZTP/P.“

„Lidé s končetinou amputovanou nad kolenem opět získají nárok na přiznání příspěvku na upravené motorové vozidlo,”
popisuje šéfka poslanců VV Kateřina Klasnová.

Průkazy pro těžce zdravotně postižené se navíc znovu oddělí od přiznávání příspěvku na péči. Právě kvůli sloučení totiž přišli někteří postižení například o možnost využívat vyhrazené parkování. Novela však podle Klasnové neřeší, jaká jsou kritéria pro poskytování průkazů ZP, ZTP a ZTP/P a s nimi spojených výhod.

„Může dojít k tomu, že podmínky mobility a orientace budou stejně přísné, ne­li přísnější než v zákoně o sociálních službách. To je nutné změnit, protože to může vést k odebírání průkazů,” přibližuje Klasnová podstatu jednoho ze svých pozměňovacích návrhů, který má za úkol navrátit situaci do stavu před Drábkovou reformou.

Další bod, který Klasnová navrhuje, je prodloužení platnosti průkazek ZTP a ZTP/P z deseti let na dobu neurčitou pro osoby starší padesáti let. Protože u těchto lidí většinou již není příliš velká naděje na to, že by se jejich stav zlepšil, ušetřily by se tak finance i čas postižených a úředníků.

Zdroj: deniky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 14.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 04:02.