Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Chcete pracovat v zahraničí? Využijte služeb EURES (businessinfo.cz)

Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích jsou uvedeny na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility www.eures.cz.

Plusem jsou jazyky a praxe

Nejčastěji lidé míří do Velké Británie a Německa. Největší zájem mají evropští zaměstnavatelé v současné době o profese jako je sběrač ovoce, číšník, kuchař či pokojská. Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích jsou uvedeny na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility www.eures.cz.

“Přestože se prázdniny přehouply do druhé poloviny, mají zájemci o krátkodobé zaměstnání v zahraničí stále šanci,“ říká manažer EURES pro ČR Miroslav Chytil a dodává: „Sezónní práce jsou k dispozici nejčastěji v zemědělství například ve Velké Británii, Nizozemsku, Dánsku, Německu či v hotelnictví a turistickém ruchu ve Španělsku a v Itálii. A pak obecně ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie.“

Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří dobře ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším plusem je pak předchozí praxe.

Opatrnost „až“ na prvním místě

Možností, jak najít práci v zahraničí je několik – buď si ji člověk najde sám a odpoví třeba na inzerát, nebo se obrátí na agenturu či využije služeb EURES.

„V každém případě doporučuji všem, aby byli při hledání práce velice opatrní a vždy si ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům,“ upozorňuje Miroslav Chytil.

Pokud se člověk rozhodne využít služeb agentury práce, měl by si v první řadě ověřit, jestli má povolení Úřadu práce ČR ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí. Pravidelně aktualizovaný seznam těchto agentur je uvedený na webu MPSV v sekci Pro občany – Agentury práce. Další podmínkou je, že taková agentura musí mít sjednané pojištění proti úpadku. V tom případě pak má člověk jistotu, že pokud nedostane v zahraničí domluvenou mzdu, může se obrátit na pojišťovnu. Neméně důležité je, aby si klient hned na začátku ujasnil, s kým vlastně uzavírá pracovně právní vztah. Tedy kdo bude jeho zaměstnavatel. Zda agentura nebo firma v zahraničí, pro kterou bude pracovat.

Agentura si v žádném případě nesmí říct o jakýkoli finanční obnos za zprostředkování a nesmí požadovat procenta z domluvené mzdy. Výjimku tvoří uhrazení výdajů spojených s cestou, tedy jízdenky, letenky apod. či ubytováním.

EURES jako záruka i pomoc

V rámci celé sítě EURES, která je zájemcům k dispozici v celé EU, funguje 900 poradců, 16 z nich v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek. Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená a minimalizuje se tak možnost podvodu.

Evropské služby zaměstnanosti EURES operují na území členských států EU/EHP a Švýcarska. Jedná se o tzv. informační a poradenský systém, který podporuje přeshraniční pracovní mobilitu na jednotném evropském trhu práce a stimuluje tak právo každého na volný pohyb pracovních sil. Česká Republika se do systému EURES zapojila v roce 2004 současně se vstupem do Evropské unie. V ČR je EURES plně integrován do veřejných služeb zaměstnanosti, 1. dubna 2011 byla tato agenda přesunuta z Ministerstva práce a sociálních věcí na nově vzniklou instituci Úřad práce ČR. Služby EURES cílí zejména na uchazeče o zaměstnání, zaměstnavatele a na další partnerské organizace na trhu práce v Evropě. Mezi hlavní aktivity patří mezinárodní i regionální burzy práce, přeshraniční informační a poradenské dny, asistence při náborech pro zaměstnavatele a aktualizace informací a ověřených volných pracovních míst na národním a evropském portálu EURES.

Zdroj: businessinfo.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 12.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 19:22.