Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Dávky budou lidé moci dál dostávat poštou, sKarta končí (MF Dnes)

TOP 09 se ve Sněmovně pokoušela projekt zachránit, ale ostatní strany včetně ODS ji přehlasovaly. Příjemci dávek, kteří se nerozhodnou, zda chtějí dávky dostávat na svůj účet, nebo složenkou, je obdrží na technický účet u České spořitelny, která projekt sKaret provozuje na základě smlouvy s ministerstvem práce a sociálních věcí. Tu uzavřelo ministerstvo s bankou v lednu 2012. Česká spořitelna zvítězila v tendru a smlouvu s ní na 12 let podepsal tehdejší náměstek na ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, kterého policie loni v říjnu obvinila z podplácení při jiné ze zakázek.

V polovině loňského roku začaly úřady práce vydávat zkušebně první sKarty, na konci prázdnin skončilo testování a nový systém se spustil naostro. O měsíc později však policie obvinila náměstka Šišku a ministr Jaromír Drábek oznámil odchod z vlády, nahradila ho Ludmila Müllerová a pozice sKarty začala slábnout. Na konci loňského roku bývalý premiér Petr Nečas představil dohodu státu s Českou spořitelnou, podle níž měly sKarty sloužit jako průkazky pro příjemce dávek, příspěvků a podpor. Placení či vybírání peněz od státu z bankomatů mělo být jen dobrovolné.

Na jaře se už proti sKartě postavila i ODS, ministryně ji však stále ve vládě obhajovala. V květnu však Sněmovna poprvé podpořila senátní návrh na zrušení sKaret. Nyní ministerstvo připravuje návod, jak přejít z sKarty zpět ke starému způsobu pobírání dávek.

Zdroj: MF Dnes
Autor: tiskové oddělení

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 9.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 16:50.