Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Hejtman jednal s ministrem práce o financování sociálních služeb (prvnizpravy.cz)

„V případě financování sociálních služeb je hlavním problémem dosud chystaný převod ze státu na kraje od 1. ledna 2014. Dosavadní přípravné kroky tomu neodpovídaly. Vznikla proto snaha odložit účinnost novely zákona o sociálních službách aspoň o jeden rok. Budu apelovat na poslaneckou sněmovnu, aby novela zákona o odložení tohoto převodu o rok byla podpořena. Jde o systémovou záležitost. V mezičase půjde o stanovení jasné metodiky. Jihomoravský kraj je v tomto směru průkopníkem, už několik let u nás funguje systém víceletého financování sociálních služeb. Nemusíme se tedy přizpůsobovat, naopak nabídneme naše dosavadní zkušenosti ostatním regionům,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Ministr František Koníček vyjádřil přesvědčení, že v této věci bude jednání sněmovny konstruktivní, aby bylo možné novelu zákona schválit do konce letošního roku.

„Očekávám, že následný převod kompetencí na kraje povede k spravedlivějšímu rozdělování zdrojů. Tento týden vznikla pracovní skupina ministerstva a Asociace krajů ČR, která se kromě financování sociálních služeb bude zabývat také aktuálními sociálními tématy a opatřeními na podporu zaměstnanosti, včetně možnosti financování z Evropské unie. Co se týká aktivní politiky zaměstnanosti, jsem rád, že vláda schválila personální posílení úřadů práce na jednotlivých kontaktních místech tak, aby jejich pracovníci se mohli dostat co nejblíže ke klientům,“ uvedl ministr Koníček.

Zmínil také připravované kontroly legitimity vyplácení příspěvků na bydlení.

„Půjde o běžnou kontrolu. V některých regionech či obcích a městech se nestandardně zvyšují výdaje v tomto směru. U dávek, kde se bude rozhodovat o jejich přiznání, bude v těchto lokalitách předcházet přiznání dávky průzkum, který musí říci, zda podmínky přiznání dávky budou naplněny a podle toho bude dávka přiznána nebo ne,“ řekl ministr František Koníček.

Jednání se zúčastnili také náměstek hejtmana Stanislav Juránek, radní Marek Šlapal a ředitelka krajské pobočky Úřadu práce Marie Cacková. Jihomoravské novinky informovala Mgr. Denisa Kapitančiková, tisková mluvčí Jihomoravského kraje.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 02:56.