Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Srpen:

Úřady práce personálně posílí (Právo)

Koníček už na vládě prosadil navýšení pracovníků úřadů práce. Pro 507 kontaktních míst v celé ČR jich má letos a v příštím roce dostat 700.

„Musíme dostat na kontaktní pracoviště více lidí,“ uvedl ministr s tím, že nemá samozřejmě smysl posilovat personálně regiony, které „šlapou“. „Je třeba ale podpořit Bruntálsko a okresy, které jsou postiženy nejvíc,“ řekl a dodal, že kromě lidí dostanou úřady práce také 150 osobních aut, aby úředníci byli více mobilní.

Podle nového ministra práce a sociálních věcí je situace v Moravskoslezském kraji obdobná jako v jiných částech ČR.

„Zato počet zaměstnanců úřadu práce je tady velmi neobvyklý, přes 1250 lidí, což je například oproti Karlovarskému kraji téměř čtyřnásobek. Je to ale způsobeno tím, že jde o komplikovaný region, který má určité tradiční defekty s asymetrickým trhem práce,“ popsal Koníček, který chce v prvé řadě usilovat o to, aby se běžná administrace dávek dostala v blízké budoucnosti do akceptovatelného standardu.

„Není možné, aby z úřadu práce bylo pasivní výplatní místo dávek,“ řekl Koníček.

Ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová přivítala, že se ministr objevil také na severu Moravy a ve Slezsku.

„Jsem ráda, že jsme s kolegy měli možnost vyslechnout si jeho představu, jak by měly úřady práce vypadat a pracovat,“ sdělila.

K novým zaměstnancům podotkla, že půjdou na bývalé okresní úřady práce.

„Prioritně budou určeni k tomu, aby komunikovali se zaměstnavateli a monitorovali trh práce, abychom měli co nejpodrobnější informace,“ poukázala Jungová.

Protože Moravskoslezský kraj očekává hromadné propouštění, které by se podle některých odhadů mohlo dotknout až 10 tisíc lidí, setkal se ministr Koníček také se zástupci OKD, tripartity či společnosti Vítkovice.

„V první řadě musíme mít přesné informace o tom, koho propouštění čeká, v jakém regionu, jaká byla původní profese těch lidí, kteří odcházejí,“ nastínil a dodal, že zatímco v celé Evropě jsou zaměstnanci ve věku 55 let a starší řazeni mezi velmi produktivní a zkušenou skupinu a ta je de facto jádrem pracovního trhu, u nás je situace taková, že tyto pracovníky firmy skoro nepotřebují.

„Tak to nemá samozřejmě být, takže je musíme prostřednictvím úřadu práce vracet do aktivního života,“ apeloval Koníček, který se hodlá věnovat i částečným úvazkům nebo čerpání evropských dotací na zaměstnanost.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 5.8.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 23.2. 2018 000 13:40.