Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Rozhovor s ministrem práce a sociálních věcí Františkem Koníčkem, Ranní interview (ČRo Radiožurnál)

„Já se vracím k původnímu poslání úřadů práce a to k tomu, aby ze zákona dělal to, co má, to znamená proaktivní politiku. A to je v této chvíli, kde nám rostou některé kritické skupiny lidí, které práci hledají, jde velmi těžce“, řekl ministr Koníček.

moderátor
Sedm hodin a 51 minut. Úterní ranní Radiožurnál a další téma. Na úřady práce by mělo přijít sedm stovek nových zaměstnanců. Nezaměstnaným lidem by měli pomáhat s hledáním nového pracovního místa. Od září by tak úřady posílilo 319 nových lidí, od příštího roku pak dalších 381. Podle generální ředitelky Úřadu práce Marie Bílkové jsou noví odborníci potřeba.

Marie BÍLKOVÁ, generální ředitelka Úřadu práce
Nám chybí nejenom pro práci s nezaměstnanými, ale nám chybí zaměstnanci i pro komunikaci se zaměstnavateli, se samosprávami, se vzdělávačkami a s dalšími účastníky na trhu práce. Jestliže nebudeme mít lidi, kteří budou v terénu, tak volná pracovní místa k nám sama nepřijdou.

moderátor
O peníze na mzdy úředníků a provoz chce v nejbližší době požádat vládu ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Ten je také teď hostem Ranního interview. Vítejte.

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Dobré ráno vám i posluchačům.

moderátor
V době, kdy se propouštělo z přebujelého státního aparátu, proč jste se rozhodl právě pro 700 nových zaměstnanců pro úřady práce?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Tak paní generální ředitelka to vyjádřila velmi jasně. Já se vracím k původnímu poslání úřadů práce a to k tomu, aby ze zákona dělal to, co má, to znamená proaktivní politiku. A to je v této chvíli, kde nám rostou některé kritické skupiny lidí, které práci hledají velmi těžce. Je prostě zapotřebí, úřady práce dnes nedisponují žádným lidským potenciálem, který by tu otázku byl schopen rozumně zvládat a v tomto smyslu vlastně úřady práce selhávají v té agendě, která je dána zákonem.

moderátor
A noví zaměstnanci budou pracovat v krajích jak? Budou dělat tutéž práci co stávající zaměstnanci nebo budou vyčleněni právě pro to, co ti stávající nestíhají?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Ta analýza, která byla předkládána minulý týden poradě ekonomických ministrů a půjde také na vládu, zcela jasně říká, že se jedná o nasazení těchto lidí pouze a výlučně na kontaktních místech. Těch je 507 plošně po celé České republice s tím, že preferenci nebo asymetrii rozdělení budou určovat jednotlivé strukturální problémy v regionech.

moderátor
Noví zaměstnanci by měli nastoupit ve dvou etapách. Letos v září a pak v lednu příštího roku. Jak to zatíží rozpočet?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Od 1.9. bude zahájen nábor těch 319 pracovníků, o kterých jste hovořili. A tady je dopad na rozpočet neutrální, protože se vlastně bude financovat v rámci kapitoly Ministerstva práce a sociálních věcí. Od 1.1.2014 a potom výhledy 15 a 16 budou předmětem vlastně rozpočtových jednání bilaterálních mezi Ministerstvem práce a Ministerstvem financí. Odhadovaný dopad do budoucích rozpočtu, počínaje rokem 14, je řádově 320 milionů ročně.

moderátor
Jedním z vašich plánů je také poslat lidi bez práce na zalesňování Krušných hor. Práci by tam mohli najít i nekvalifikovaní zaměstnanci, kteří marně hledají dlouho místo. Proč právě toto řešení?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Tak jednak já mám určitou svoji zkušenost, kdy jsem působil jako generální ředitel Lesů České republiky a vím, že to prostě jde, i když to není úplně nekvalifikovaná práce, to není. Ty lidi potřebují nějaký zácvik. Ale v každém případě problém Krušných hor je opakující se problém. Víte, že před dvaceti lety se něco zahájilo, ale ta etapa je pryč a Krušné hory vypadají dnes tak, jak vypadají. Takže po dohodě s panem ministrem zemědělství Tomanem vidíme tady velkou šanci zejména v tom regionu severních Čech a Krušných hor. Je to vynikající příležitost, jak zaměstnat několik tisícovek lidí, které by se řídily vlastně potom Lesy České republiky při té realizaci samotného projektu.

moderátor
Byl to váš nápad právě proto, že jste byl generálním ředitelem Lesů České republiky nebo jak to souvisí?

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
To je jeden z instrumentů, které já jsem propagoval dlouho a vracíme se k tomu i dnes na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Nejsou to jenom LČR, ale máme tady povodí, máme tady České dráhy, je tady Čeps, kde je vysokonapěťové vedení. Ty firmy všechny potřebují udržovat přírodu v nějakém akceptovatelném stavu a to jsou všechno věci, kde těžce zaměstnatelní lidé s nízkou úrovní kvalifikace tu práci najít mohou.

moderátor
Ministr práce a sociálních věcí František Koníček byl hostem Ranního interview Radiožurnálu krátce před osmou hodinou. Děkuju vám za váš čas. Na shledanou.

František KONÍČEK, ministr práce a sociálních věcí
Mějte se hezky. Na shledanou.

moderátor
A už v osm hodin nabídne ranní Radiožurnál další hlavní zprávy.

Zdroj: ČRo Radiožurnál

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 31.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 18:27.