Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Místo Drábkovy zmanipulované zakázky bude nová soutěž. Ale až za čtyři roky (HN)

Během dvou měsíců vzniká už druhý plán, jak vyřešit důsledky jednoho z největších skandálů Nečasovy vlády: miliardové zakázky na vyplácení sociálních dávek, kvůli níž skončil ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09).

Nový ministr František Koníček dnes dostane právní analýzu, která mu má pomoci rozhodnout, co dál. Zakázku dostala předloni bez soutěže firma Fujitsu, za což policie spustila stíhání ministerského náměstka Vladimíra Šišky. Koníček chce novou soutěž. Počítá ale, že vítěz bude moci počítačové aplikace převzít až někdy v roce 2017.

„Reálně to bude trvat tři čtyři roky,“ řekl HN Koníček.

Příběh téhle zakázky už začíná být trochu nepřehledný, přesto je vlastně prostý: náměstek Šiška, Drábkův nejbližší spolupracovník, přihrál zakázku trikem přímo Fujitsu a jejím subdodavatelům. Jednoduše tak, že vzal úplně jinou smlouvu a dopsal k ní dodatky s tím, že to bude Fujitsu a spol., kdo začnou výplatu dávek zajišťovat. Někteří ze subdodavatelů navíc byli na Šišku napojeni. Zasáhla však policie a pak i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže – v únoru smlouvy zrušil. Při odvolání sice předseda úřadu tenhle výrok zrušil, ovšem jen z formálních důvodů: opakované rozhodnutí bude téměř jistě stejné.

Počítače, které spolu nemluví Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová (TOP 09) tak musela začít s přípravou nové soutěže, jinak by počítače, jimiž měsíčně proteče 6,3 miliardy, neměl kdo spravovat.

Tendr se prý odehrál tak, aby od roku 2015 aplikace převzala nová firma. Tenhle termín ale podle Koníčka nejde splnit. Ostatně první den v úřadu tyhle plány Müllerové hned zastavil. Koníček řekl, že nejdřív musí doběhnout všechny spory a případné soudy o Šiškovy smlouvy. Musí tedy být definitivní, co antimonopolní úřad řekl v únoru: že zakázka byla zmanipulovaná. Navíc si ministerstvo podle Koníčka musí ujasnit, co vlastně chce: dnes různé úřady, které vyplácejí dávky, mají také různé systémy. Které spolu navíc nekomunikují. Müllerové plán byl nejcitlivější v té části, která se týkala doby mezi ukončením smluv s Fujitsu a novou soutěží. Najatí znalci Müllerové doporučili, aby ministerstvo raději žádné změny v nejistém systému nedělalo. Znamenalo by to však, že Fujitsu a dalším firmám, které zakázku získaly porušením zákona, by stát ještě rok a půl platil za provoz aplikací 60 milionů měsíčně.

„Řešení, kdy budeme dál spolupracovat s dodavateli, kteří byli drazí a zneužívali stát, mě dost děsí,“ kritizovala poslankyně Lenka Kohoutová (ODS) ze sociálního výboru sněmovny.

Právě Koníčkova analýza má přinést návod, jak z toho ven.

Každopádně podle ministra není možné, aby stát dál využíval Fujitsu ani na něj napojené firmy.

„Zatím je ale to řešení někde v dáli. Nebo ho aspoň nevidíme,“ přiznal Koníček.

Výhodné? Nikdo nedokáže říct. Teoreticky je možné, že by se ministerstvo vrátilo ke společnosti OKsystem – firmě, která se o dávky starala od 90. let. Jednatel OKsystemu Martin Procházka už na jaře ministerstvu nabídl, že systém znovu převezme.

Jestli se s Fujitsu skutečně ušetřilo, nejde spočítat. Tedy ani zjistit, jestli služby Fujitsu – jak tvrdí kritici – nejsou příliš drahé. Fujitsu loni dostalo 623 milionů, OKsystem rok před tím 420. Ovšem ne za stejné služby. A ministerstvo ještě za Müllerové přiznalo, že vlastně zcela neví, jestli se nový systém vyplatil.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 30.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 21:12.