Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

František Koníček: Rozhovor ke zrušení sKarty (tyden.cz)

Odškodnění za sKarty? Smlouva se spořitelnou možná neplatí

Prosazujete zrušení sKaret. Domluvil jste si už s poslanci, aby takový návrh vůbec zařadili na program schůze (poslanci se sejdou už na začátku srpna - pozn. red.)? Minule se jim do takového rozhodnutí nechtělo a odsunuli ho.
Organizační výbor sněmovny se sejde 31. července, na poslance čeká 250 předloh. My už podruhé nebo potřetí žádáme o zařazení sKaret na program schůze, bylo nám to přislíbeno a doufám, že to splní.

Kdo vám to slíbil, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová?
Zástupci sociálního výboru. Kromě toho na minulém jednání sněmovny požádal klub sociální demokracie o svolání mimořádné schůze, kterou dokonce nazývá schůze sKarta. Pokud to takto je, myslím, že by žádostem mělo být vyhověno. Víc se pro to nedá udělat.

Ve sněmovně nicméně leží víc variant řešení. Jste pro úplné zrušení sKaret, nebo je pro částečné, jak navrhují třeba poslanci ODS Kohoutová a Stanjura?
Je to senátní návrh, přičemž je k němu podán komplexní pozměňovací návrh (který zcela ruší sKarty - ponz. red.), se kterým se ztotožnila i moje předchůdkyně paní ministryně Müllerová a já jsem v tomto konzistentní. Pozdější pozměňovací návrh od pana Stanjury a paní Kohoutové by tu věc zbytečně komplikoval. Ale rozhodnutí je na sněmovně.

Nebojíte se, že v případě zrušení sKaret bude chtít Česká spořitelna po státu odškodnění?
Česká spořitelna je operátor, který zatím má jakási práva, ale i povinnosti na základě smlouvy. A u Ústavního soudu leží docela závažný podnět, který má vůbec přezkoumat, zda takovýto druh smlouvy je legitimní. Pokud Ústavní soud dospěje k názoru, že ten právní akt je od samého počátku neplatný, otázka kompenzací nebo následků je ve zcela jiné rovině, než kdyby tomu tak nebylo. Ústavní soud by se měl vyjádřit ve lhůtě řekněme nějakých 30 dnů.

A jednal jste už se zástupci spořitelny?
S panem generálním ředitelem jsem pochopitelně jednal. To jednání bylo velmi korektní a oba dva jsme si vyjasnili naše pozice s tím, že pro obě dvě strany je naprosto nejdůležitější to, aby sněmovna konala a my znali její usnesení. Až od něj se pak můžeme odrazit dál.

Jak dlouho bude trvat, než se případné zrušení sKaret promítne do praxe? A nehrozí nějaké problémy? Zdravotně postižení upozorňují například komplikace s vydáváním průkazů OZP.
Až zrušení vyjde ve Sbírce zákonů, budou potřeba dva až tři měsíce na to, aby došlo k výměně sKaret za jiný typ průkazu a aby si klienti podle své vůle rozhodli, jakým způsobem chtějí dostávat dávky, tedy složenku, převodem na účet...

Nemusí se lidé bát, že po zrušení sKaret nedostanou dávky včas?
V tom nevidím žádný problém. To, že dávky nechodí včas, není otázkou sKarty, ale špatné funkcionality počítačových systémů. Ale to je jiná historie.

Co bude řešit Ústavní soud?
Návrh na zrušení sKaret poslali Ústavnímu soudu už na začátku letošního února senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Podle něj nemá projekt sKaret žádnou oporu v zákonech a je protiprávní je prý i smlouva s Českou spořitelnou, neboť zasahuje do soukromí příjemců dávek, což konstatoval i Úřad pro ochranu osobních údajů. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová on-line deníku TÝDEN.CZ řekla, že soud se podáním senátorů stále intenzivně zabývá. Termín možného vynesení verdiktu ale nepotvrdila.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 29.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.2. 2018 000 20:31.