Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Firmy dají šanci absolventům (5plus2)

Mladí lidé bez práce mají možnost získat tolik potřebnou praxi.

„Kdybych byla příští rok, až skončím školu, bez práce, určitě bych jako první plat kolem dvaceti tisíc vítala. A pracovala bych i za míň,“ komentovala záměr úřadu práce studentka třetího ročníku střední školy Jana Jiránková.

Podle ředitelky úřadu práce v České Lípě Zdeňky Cibulkové ale mzdy zřejmě nedosáhnou uvedené výše.

„Je to maximum, firmy stanoví výši mzdy absolventa podle svých zvyklostí,“ poznamenala ředitelka.

Na Českolipsku by tímto způsobem mohlo získat své první zaměstnání 130 mladých lidí, kteří jsou bez praxe úplně, anebo pracovali jen krátkodobě. Celkem tu je v evidenci úřadu práce na 400 absolventů. Firmy kromě úhrady hrubé mzdy dostanou také peníze na mentora, který mladého kolegu zasvětí do problematiky. Na to mohou získat až 30 tisíc měsíčně. Opět to je ale maximální částka, úřad práce předpokládá, že náklady na odborné vedení jednoho absolventa budou nakonec nižší.

„Nabízí se strojírenské podniky a firmy automobilového průmyslu nebo sklárny. O absolventy však je zájem i v sociální oblasti,“ dodala Cibulková.

Nabízí se otázka, zda díky podpoře této skupiny nezaměstnaných na tom nebudou ještě o něco hůře další skupiny, tedy například lidé nad 50 let nebo maminky s dětmi. Vedení úřadů práce to však vyvrací.

„Projekt Odborné praxe pro mladé je spolufinancovaný z peněz Evropského sociálního fondu. Prostředky rozpočtované na tento projekt jsou nad rámec peněz aktivní politiky zaměstnanosti, znamená to tedy, že ostatní nástroje aktivní politiky zaměstnanosti budeme dále v nezměněné míře využívat i na podporu ostatních uchazečů,“ vysvětlila strategii státu Kateřina Beránková, mluvčí Generálního ředitelství úřadu práce.

Potvrdila také zkušenost, že zaměstnavatelé upřednostňují osoby s praxí před absolventy, proto je právě podpora získání praxe pro mladé tak důležitá.

Na jedno místo 14 lidí

Beránková navíc připomněla, že úřady se věnují i dalším skupinám uchazečů o zaměstnání, ať už jde o matky pečující o dítě, nebo starší 50 let.

„Svědčí o tom i fakt, že například z celkového počtu uchazečů, kteří byli v letošním roce ve veřejně prospěšných prací, jich bylo 40 procent ve věku nad 50 let,“ konstatovala Beránková.

Ke konci června letošního roku bylo na Českolipsku bez práce 6383 osob, absolventi a mladiství tvoří 5,4 procenta z celkového počtu nezaměstnaných. Míra nezaměstnanosti činila 8,6 procenta. Volných pracovních míst bylo 478, z toho pro absolventy a mladistvé 82. Na jedno volné místo připadalo téměř 14 uchazečů.

Zdroj: 5plus2

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.2. 2018 000 09:21.