Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Minimální mzda se od srpna zvýší (deniky.cz)

„Minimální mzda má ochrannou a motivační funkci. Během posledních let jsme se dostali do situace, kdy životní minimum plus simulované náklady na bydlení jsou výrazně vyšší než minimální mzda. Včerejší rozhodnutí vlády pomůže situaci postupně změnit,“ řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodal, že se minimální mzda neměnila od roku 2007.

Zvýší se i základní hodinová sazba minimální mzdy – ze 48,10 korun na 50,60 korun.

„Minimální mzda je kategorický imperativ pro zaměstnavatele. Díky jejímu zvýšení se posílí pracovní příjmy zaměstnanců, a tedy jejich koupěschopná poptávka,“ doplňuje ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Za důležité mimo jiné považuje fakt, že zvýšení minimální mzdy přispěje k omezení výplat mezd na černo a pomůže zvýšit zaměstnanost tuzemských pracovníků. Minimální mzda se podle kvalifikovaného odhadu týká asi 100–120 tisíc (cca tří procent) pracujících lidí. Na jejím zvýšení se před časem shodla Rada hospodářské a sociální dohody ČR, tedy tripartita. Řešení schválené kabinetem Jiřího Rusnoka, které zpracovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, je kompromisem mezi návrhy zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Zdroj: deniky.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 25.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.2. 2018 000 11:27.