Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Muži jsou odvážnější (Právo)

Z ankety realizované na úřadech práce vyplývá, že se nezaměstnaní rozjezdu vlastního podnikání nebrání. Více než 50 % oslovených ho vnímá jako možné řešení své situace. Jedním z hodnotných zdrojů informací jsou webové stránky Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost www.vetsisance.cz, kde také nedávno proběhl on-line seminář na téma - Jak začít podnikat?

Za hlavní překážku ale považují nedostatek vstupního kapitálu a také strach z toho, že je podnikání nebude bavit nebo že v něm neuspějí. Ve svých podnikatelských snahách jsou odvážnější muži. Ženy se k vlastnímu byznysu odhodlávají až tehdy, když cítí aktivní podporu rodiny (manžela), anebo podnikají ve dvojici např. s kamarádkou. Přátelé jsou zároveň první volbou těch, kteří hledají informace a chtějí se poradit, jak s podnikáním začít. Pouze každý třetí člověk podle ankety ví, kam by se pro oficiální informace vydal. Jedním z hodnotných zdrojů informací jsou webové stránky Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost www.vetsisance.cz, kde také nedávno proběhl on-line seminář na téma Jak začít podnikat? Martin Štainer ze vzdělávacího a poradenského sdružení Edukol se v něm zaměřil především na praktické informace pro lidi, kteří si pohrávají s myšlenkou o vlastním podnikání.

Podle něj nejde jen o splnění zákonných povinností, kterým musí osoba samostatně výdělečně činná dostát, ale v prvé řadě o přístup.

„To, jak podnikání funguje, je spíše technická věc. Pravidlům se muže naučit každý, ale ne každému půjde lehce od ruky. Je k němu potřeba myšlenka, nápad, ale hlavně nasazení. To, v čem chcete podnikat, vás musí bavit a zároveň by vás to mělo naplňovat. Nejde ani tak o to, že vás musí bavit například prodávání ložního prádla, ale třeba máte rádi kontakt a komunikaci s lidmi a ložní prádlo zrovna nikdo ve vašem okolí neprodává a je o něj zájem,“ vysvětluje principy podnikání Štainer.

Finance do začátku podnikání lze přitom získat přímo na úřadu práce. Až 80 tisíc korun mohou získat uchazeči o zaměstnání, kteří úřadu předloží smysluplný podnikatelský záměr.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.2. 2018 000 07:17.