Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv » Rok 2013 » Červenec:

Úřad práce chce pomoci lidem ohroženým propouštěním (Právo)

Úřad práce slibuje, že lidem, kterým hrozí propuštění, pomůže. Chystá proto finanční podporu projektů zaměřených na návrat zaměstnanců na pracovní trh, ale také zbrusu nový pilotní projekt, v jehož rámci by odborníci s lidmi pracovali ještě v době, kdy budou zaměstnaní. V současnosti přitom eviduje Krajský úřad práce Ostrava přes 82 tisíc uchazečů o zaměstnání.

Pokud by se totiž kritický scénář naplnil, tak by nezaměstnanost na severu Moravy a ve Slezsku vyskočila až na 10,6 procenta, o práci by tak přišlo až 12 756 lidí. Celkem by v regionu bylo bez práce přes 94 tisíc lidí. V současnosti přitom eviduje Krajský úřad práce Ostrava přes 82 tisíc uchazečů o zaměstnání. Úřad práce slibuje, že lidem, kterým hrozí propuštění, pomůže. Chystá proto finanční podporu projektů zaměřených na návrat zaměstnanců na pracovní trh, ale také zbrusu nový pilotní projekt, v jehož rámci by odborníci s lidmi pracovali ještě v době, kdy budou zaměstnaní. Úřad práce nabízí také škálu rekvalifikací.

„Přijela jsem proto, že v tomto kraji stoupá napětí a nejistota na trhu práce kvůli ohlášenému možnému hromadnému propouštění tří velkých zaměstnavatelů, což jsou společnosti Evraz Vítkovice Steel, OKK Koksovny a Důl Paskov, který patří společnosti OKD,“ sdělila v pátek dopoledne novinářům generální ředitelka Bílková. Dodala, že v žádném případě úřad nechce na tuto situaci reagovat až ve chvíli, kdy nastane.

„Jsme už nyní připraveni přesunout finanční prostředky z projektů hrazených z evropského sociálního fondu do projektů, které se úspěšně v Moravskoslezském kraji daří realizovat a které mají šanci pomoci při řešení té hrozící situace,“ vysvětlila Bílková s tím, že pomůže také nový poradenský projekt.

„Chceme jej vytvořit v co nejkratší době. Jde o to, že odborníci budou s lidmi ohroženými propouštěním pracovat ještě v době, kdy jsou v pracovním poměru. Aby měli jasnou představu o tom, co by eventuálně po propuštění mohli dělat,“ řekla Bílková.

Společnost OKK Koksovny ale podle jejího mediálního mluvčího Vladimíra Bystrova propouštění svých zaměstnanců neplánuje, a ani žádné propouštění neoznámila na úřad práce.

Zdroj: Právo

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 22.7.2013

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.2. 2018 000 22:28.